Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt |
Autors: IK informācija @ 06.12.2018
Normatīvā akta anotācijā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) skaidro, ka MK 2013. gada 21. maija noteikumu Nr. 281 „Noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu, mācību priekšmetu standartiem un izglītības programmu paraugiem” 17. punktā ir noteikts, ka notiek ne mazāk kā četri valsts pārbaudījumi par vispārējās vidējās izglītības ieguvi: CE latviešu valodā, matemātikā un vienā svešvalodā pēc izglītojamā izvēles un vismaz viens eksāmens pēc izglītojamā izvēles.
Šobrīd MK 2006. gada 10. oktobra noteikumu Nr. 846 „Noteikumi par prasībām, kritērijiem un kārtību uzņemšanai studiju programmās” 10. punktā ir paredzēts, ka augstskolas un koledžas nosaka vismaz divus mācību priekšmetus, kuros kārtotā CE rezultāts ir konkursa atlases kritērijs. Valdībā pieņemtā grozījuma būtība ir noteikt, ka konkursā ir jārespektē visu obligāto CE rezultāti, proti, CE latviešu valodā, matemātikā un svešvalodā vērtējumi. IZM norāda, ka šāda prasība palīdzēs atrisināt situācijas, ka persona, iegūstot vidējo izglītību, atbilstīgi konkrētā perioda prasībām ir kārtojusi nevis minētos trīs, bet mazāk CE. Tādējādi augstskolas un koledžas savos iekšējos uzņemšanas noteikumos noteiks kārtību, kādā respektējami studētgribētāju visu kārtoto CE rezultāti atkarībā no tā, cik CE persona ir kārtojusi. Taču, lai konkurss būtu vienlīdzīgs – lai persona, kas nav kārtojusi, piemēram, CE matemātikā, varētu piedalīties līdzvērtīgā konkursā ar personu, kurai saskaņā ar šobrīd spēkā esošo regulējumu ir jākārto CE matemātikā, vērā jāņem personas gada vērtējums matemātikā.
IZM norāda – šos grozījumus normatīvajā aktā veic tādēļ, ka darba tirgū ir pieprasīti augsti kvalificēti, savā jomā zinoši speciālisti, savukārt augstskolām un koledžām, lai sagatavotu augsti kvalificētus speciālistus, kas var nodrošināt Latvijas tautsaimniecības attīstību, ir jāatlasa tikai spējīgākie studētgribētāji. Augstskolas un koledžas šobrīd savstarpēji konkurē par studētgribētājiem, kuru ar katru gadu paliek aizvien mazāk. Uzņemšanas prasības augstskolās un koledžās nav pietiekami augstas, tādējādi netiek veicināts process, ka augstāko izglītību iegūst tikai spējīgākie studētgribētāji, bet ierobežotie resursi tiek izmantoti neefektīvi. Vidējās izglītības mērķis ir dot vispusīgas zināšanas, prasmes un veidot attieksmi, lai sagatavotu skolēnus izglītības turpināšanai augstskolās un koledžās. Šobrīd skolēnu iegūtās zināšanas, prasmes un attieksmi vislabāk apliecina CE rezultāti, kas ir objektīvs kritērijs studētgribētāju atlasei.
Lai dotu laiku augstskolām un koledžām sagatavoties izmaiņām, kā arī laikus informētu studētgribētājus par noteiktajām uzņemšanas prasībām, grozījumi noteikumos stāsies spēkā 2019. gada 1.janvārī.
Kontakti:
Laikraksts "Izglītība un Kultūra" un elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"
Tālr. 67096393; 25628748
Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”
Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa
vecakiem@izglitiba-kultura.lv
Tālr. 29190557
Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns
info@izglitiba-kultura.lv
reklama@izglitiba-kultura.lv
Tālr. 67096393; 25628748
Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce
redakcija@izglitiba-kultura.lv
Maketētāja: Linda Prātniece
redakcija@izglitiba-kultura.lv
Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:
Reģ. Nr. 40103361805
Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011
Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010
Banka: AS „Swedbank”
Kods: HABALV22
Konts: LV78HABA0551030067643
Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”. Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli. |