Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Biedrība „Vecāki par izglītību” neatbalsta sešgadīgo bērnu mācības neatbilstošā vidē

Autors: Silvija Titova–Meija, biedrības „Vecāki par izglītību” pārstāve @ 20.03.2018

Biedrība „Vecāki par izglītību” neatbalsta sešgadīgo bērnu mācības neatbilstošā vidē
Foto: Publicitātes foto

 

Biedrība „Vecāki par izglītību” neatbalsta sešgadīgo bērnu mācības vidē, kas nav draudzīga bērnam ne psiholoģiski, ne fizioloģiski. Izglītības reforma ir jāsāk ar augstskolām, kuru izglītības programmu piedāvājums neatbilst darba tirgus pieprasījumam. Pašlaik sešgadīgo bērnu mācības ir sakārtotākā no visām izglītības sistēmas daļām.

 

 

 

 

 

Jau gandrīz 10 gadus kopš biedrības dibināšanas, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) runā par nepieciešamību uzsākt skolas gaitas 6 gadu vecumā. Tajā pat laikā IZM nespēj nosaukt nevienu argumentu, kāpēc bērni nevarētu palikt mācīties pirmsskolas izglītības iestādes telpās, tikai pārdēvējot pēdējo gadu, kad notiek sagatavošanās pamatizglītības apguvei, par 1. klasi. Kāpēc sešgadniekiem būtu jāiet tieši uz skolas ēku? Pirmsskolas izglītības iestādes pašlaik nodrošina bērnam gan psiholoģiski, gan fizioloģiski nepieciešamo vidi. Ir nodrošināta arī bērnu atpūta dienā un bērnu pieskatīšana ārpus nodarbībām.

Neskatoties uz izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska pausto, ka bērni varēs palikt pirmsskolas izglītības iestādēs, ir pamatotas bažas, ka pašvaldības un pirmsskolas izglītības iestādes nevēlēsies uzņemties ar to saistītās pedagogu papildizglītības un pamatizglītības programmu licencēšanu saistītās rūpes, kas rodas, sešgadīgo mācības no pirmsskolas izglītības pakāpes pārceļot uz pamatizglītības pakāpi. Mūsuprāt, prasība licencēt pamatizglītības programmu pirmsskolas izglītības iestādei, ja tā vēlas turpināt sešgadīgo bērnu izglītošanu, ir absurda un lieks administratīvais slogs. Jāatzīmē, ka tieši pirmsskolas pedagogi ir sagatavoti darbam ar sešgadīgiem bērniem un papildizglītošana ir nepieciešama tieši sākumskolu pedagogiem.

Jau pašlaik ir kliedzošas problēmas ar bērniem, kuri, nonākot skolas vidē pat 7 gadu vecumā, nespēj izturēt vides radīto spriedzi un piedzīvo psiholoģiskas vai mācīšanās grūtības. IZM nodomi ievietot skolā sešgadniekus šo problēmu padarīs tikai dziļāku arī iekļaujošās izglītības tendenču kontekstā.

Problēmas ir izglītības kvalitātē, nevis faktā, ka bērni uzsāk mācības skolā 7 gados, uzskata biedrība.

IZM tāpat nav spējusi pamatot, kā, absolvējot vidusskolu 18 gadu vecumā, notiks jauniešu ātrāka iesaistīšanās augstākās izglītības apguvē un pievienošanās darba tirgum, kur jau tagad ir augsts jauniešu bezdarbs, bet pensionēšanās vecumu tuvākajā laikā ir plānots vēl paaugstināt, tādejādi palielinot konkurenci uz brīvajām darba vietām, ja jaunieši izlems palikt dzīvot Latvijā.

 

Nepareizi procesi, uz kuriem virzās IZM, dos nepareizus rezultātus. Cietīs mūsu bērni.

 

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)