Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Leģendas nenomirst – tās atdzimst

Autors: Inese Matisāne @ 25.08.2011

Leģendas nenomirst – tās atdzimst
Foto: No personīgā arhīva

„Skola, kas iemācīja patstāvīgu pieeju darbam,” – tādu Rīgas Komercskolu atceras bijušie audzēkņi. „Tur bija daudz brīnišķīgu, gaišu, neatkarīgu, ar privātu iniciatīvu apveltītu cilvēku.” Pēc vairāk nekā gada piespiedu klusēšanas skola atdzimusi jaunā kvalitātē – kā tālmācības vidusskola. Pēc atjaunotās Rīgas Komercskolas direktores, ilggadējās ģeogrāfijas skolotājas Ilzes Beļinskas vārdiem, Rīgas Komercskolas lielākā vērtība ir audzēkņi.

 

Kādas ir jūsu pašreizējās izjūtas?

 Vienā vārdā – fantastiskas! Ir lidojuma sajūta. Ideja, kas nedrīkstēja nomirt. Skolas zvaniņam, kas 1990. gadā iezvanīja 1. septembri Rīgas Komercskolā, ir īpašas krāsas: baltā – gudrība, zaļā – dzīvība, zilā – tā vienmēr ir cerība, dzeltenā – taisnība un sarkanā – mīlestība, bez kuras mēs neviens nevaram dzīvot. Jebkurai lietai, ko mēs darām ar mīlestību, ir panākumi.

Kāpēc, jūsuprāt, tika likvidēta Rīgas Komercskola? Cik pārdomāts bija šis lēmums?

 Pateicoties absolventu un bijušo skolotāju idejām, tagad Rīgas Komercskola ir atdzimusi jaunā, inovatīvā nākotnes, t. i., tālmācības, formā. Pirms divdesmit viena gada, kad tā tika dibināta, ekonomiskie apstākļi bija ļoti līdzīgi tiem, kādi tie ir pašlaik. Varbūt Rīgas dome, pirms gada likvidējot Komercskolu, nesaskatīja šīs skolas potenciālu? Bet es uzskatu, ka nevajag domāt sliktu par tiem cilvēkiem, kas to izdarīja, jo visas lietas notiek uz labu. Tas arī pierādījies – mums jau ir vairāki desmiti audzēkņu Francijā, Lielbritānijā, ASV un citur.

Rīgas Komercskolas moto ir „Pacelties virs ierastā”. Kā šie vārdi piepildījušies reālajā dzīvē?

 Mani lielākie palīgi ir mani audzēkņi. Savukārt pedagogi, mani kolēģi, vienmēr bijuši gudri un tālredzīgi: pašlaik strādājot, viņi domā divdesmit gadu uz priekšu. Es arī esmu viltīgi par to domājusi... Nu man nav viss jāzina – to zina mani audzēkņi! Ja man būs juridiski jautājumi, es jautāšu Sandim, jo viņš ir advokāts, bet, ja jautājums ir par to, kā tad notiks tālmācība, es moderni saku: „Virtuāli. Bet – to vislabāk zina Ģirts.”

1990. gadā, savu pirmo darba gadu Rīgas Komercskolā, par tālmācību kā apmācības formu es pat iedomāties nevarēju. Taču jau toreiz mēs piedalījāmies procesā, par kuru paši neko nezinājām... Tas bija radošs, un bija interesanti. Arī tagad man ir ļoti interesanti, jo liekas – tik daudz iespēju! Man un maniem audzēkņiem. Eksperimentēt... Arī kļūdīties, lai nonāktu pie pareizā rezultāta.

Ir ļoti svarīgi ikvienam pašam apzināties un izvērtēt gan savus mācību sasniegumus, gan trūkumus. 90. gadu netradicionālās, inovatīvās metodes, ar kurām mēs sākām, arī mūsdienās ir saglabājušās un joprojām ir cieņā. Lūk, kāda metodiska atziņa, kuru mēdzu uzsvērt saviem audzēkņiem, lai viņi vieglāk apgūtu monarhijas jēdzienu: „Ģeogrāfijas kabinetā pirmajā gadā jums ir absolūtā monarhija, otrajā gadā – absolūtā monarhija ar konstitucionālām iezīmēm, bet trešajā gadā – konstitucionālā monarhija.”

Rīgas Komercskolā visiem ir jāmācās – gan skolēniem, gan skolotājiem. Es arī visu mūžu mācos, un tagad mana novitāte ir tālmācība. Domāju, man palīdzēs Ģirts, Sandis, Rihards, Mārtiņš... Jo radošums apvieno ne tikai nozares, bet saista arī cilvēkus. Vēl arī kritiskā domāšana, kas jāsaprot kā prasme atlasīt vajadzīgo. Tā ir šī dzīves gudrība. Ja mēs to iemācām ikvienā mācību priekšmetā, ticiet – rezultāti neizpaliek!

Pilnu intervijas versiju lasiet laikraksta "Izglītība un Kultūra" 25.augusta numurā.

 

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)