Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

„Splendid Palace” 95. jubilejā demonstrēs Čaplina filmu „Cirks” ar V. Šimkus radīto muzikālo pavadījumu

Autors: IK informācija @ 13.04.2018

„Splendid Palace” 95. jubilejā demonstrēs Čaplina filmu „Cirks” ar V. Šimkus radīto muzikālo pavadījumu
Foto: Lauma Kalniņa

Šogad nozīmīgu jubileju svinēs kinoteātris „Splendid Palace”, kas cauri laikiem bijusi mājvieta kultūras vērtībām un izcilam kino. Savu 95. gadskārtu leģendārais kinoteātris sagaidīs ar īpaši piesātinātu pasākumu programmu visa gada garumā. Tās kulminācija būs unikāls kino un klaviermūzikas notikums – mēmā kino klasikas, Čārlija Čaplina filmas „Cirks” (Circus, 1928), seanss, kuram Latvijas izcilākais pianists Vestards Šimkus radījis muzikālo pavadījumu. Oriģinālmūziku, papildinātu ar improvizācijas elementiem, seansa laikā izpildīs pats V. Šimkus.

„Kinoteātrim „Splendid Palace” ir neatsverama loma Latvijas kino un kultūras dzīvē – tas cauri gadu desmitiem veidojis Latvijas sabiedrības kino gaumi, uztveri un kino skatīšanās paradumus. Jau kopš tā atvēršanas kinoteātris piesaistījis skatītājus ar izcilu filmu programmu, perfektu apkalpošanu, mēmā kino periodā – arī ar lielisku orķestri, kuru vadīja Oto Karlī. Savulaik šis bija pirmais kinoteātris Baltijā, kas demonstrēja skaņu filmas. Protams, laiki iet un mainās, bet kino „Splendid Palace” nezaudē savu spožumu. Esmu lepna, ka „Splendid Palace” ir daļa no SIA Rīgas nami”, jo arī šodien apmeklētājiem tas piedāvā baudīt izcilākos pasaules un pašmāju kino darbus, padarot krāšņāku ne tikai Rīgas, bet arī visas Latvijas kultūras dzīvi. Latvijas iedzīvotāji mīl labu kino, tādēļ jubilejas gadā kino „Splendid Palace” apmeklētāji tiks īpaši lutināti,” stāsta „Rīgas nami” valdes priekšsēdētāja Vineta Verika.

Svinot 95 gadu jubileju, kinoteātris apmeklētājiem sniegs gan iespēju pirmajiem novērtēt pašmāju jaunākos kino veikumus, kas tapuši programmā „Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, gan klātienē baudīt Eiropas izcilākās filmas un kultūras notikumus. Kinoteātris „Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā romāna „Bille” ekranizācija, ilgi gaidītā filma par Žani Lipki „Tēvs nakts”, kā arī virkne citu pašmāju pilnmetrāžas un dokumentālo filmu. Tāpat šogad īpaši krāšņi kino zvaigznes mirdzēs kinofestivālos „Baltijas Pērle”, Rīgas starptautiskajā kinofestivālā un nacionālā kino festivālā „Lielais Kristaps”. Savukārt mūzikas mīļotājiem „Splendid Palace” sarūpējis Verdi operas „Simons Bokanegra” tiešraides ieraksta seansu no Vīnes Valsts operas ar latviešu izcilās soprānes Marinas Rebekas dalību, kā arī kino klasikas „Singin in the rain” seansu.

 

Kinoteātra Splendid Palace 95. gadskārtas svinību gadā mēs vēlamies sniegt kino apmeklētājiem unikālu iespēju ceļot laikā un ar īpašu, šai jubilejai par godu radītu notikumu virkni ļaut satikties dažādiem kino laikmetiem. Ar rūpīgi izmeklētu kultūras notikumu programmas palīdzību esam iecerējuši radīt gaisotni, kāda varēja valdīt šai namā laikā, kad kinoteātris pirmo reizi vēra durvis saviem apmeklētājiem un kino vēl bija brīnums, atrakcija. Tādēļ arī svētku kulminācijai esam izvēlējušies ko pavisam īpašu – mēmā kino ģēnija un režijas virtuoza Čārlija Čaplina leģendāro filmu Cirks. Šī filma 21. gs. uz lielā ekrāna nav tikusi demonstrēta, un tās skatīšanos vēl īpašāku padarīs komponista un pianista Vestarda Šimkus klavierkoncerts, kas veidos filmas noskaņu ierastā tapera pavadījuma vietā,” skaidro Splendid Palace kuratore Daira Āboliņa. Zīmīgi, ka savulaik Č. Čaplins savu pirmo kinoakadēmijas balvu Oskars” – goda apbalvojumu par virtuozitāti un ģenialitāti režijā, aktierspēlē, producēšanā un scenārija veidošanā, saņēmis tieši par filmu Cirks”.

 

Kā norāda „Splendid Palace” kuratore, lai gan Šimkus un Čaplins dzīvojuši dažādos laikos, viņu leģendārās personības veido izcilu radošo tandēmu, kas radīs unikālu notikumu Latvijas kino vēsturē, apvienojot divu laikmetu un mākslinieciskās izteiksmes garus – 20. gs. sākuma mēmo kino un 21. gs. klaviermūziku.

„Čaplinu un viņa daiļradi uztveru kā īstenu iedvesmas avotu, jo Čaplins simbolizē Holivudas kino mākslinieciskuma zelta laikmetu. Mūzikas radīšana viņa filmai man būs unikāla pieredze, jo šī būs 100% mana oriģinālmūzika – tā nebūs apvienota no jau radītajiem skaņdarbiem, bet tiks komponēta pilnīgi no jauna. Turklāt šī mūzika sastāvēs ne tikai no komponētiem skaņdarbiem, bet arī no improvizācijas elementiem, kam iedvesmošos īpašā filmas seansa norises laikā. Darbs ar šīs filmas muzikālo noformējumu, protams, ir izaicinājums, jo radīt mūziku filmai, kurai tā jau ir, nav vienkārši. Tomēr es nekādi nesacenšos ar Čaplinu, kurš 1967. gadā arī pats radīja filmas mūziku. Komponēšu tieši to, ko dzirdu un saklausu, skatoties filmu „Cirks”,” tā pats V. Šimkus.

„Splendid Palace” jubilejas gada īpašās programmas noslēgums – Č. Čaplina filmas „Cirks” seanss ar V. Šimkus klaviermūzikas koncertu, norisināsies šī gada nogalē – 19. decembrī plkst. 19.00. Biļetes uz šo seansu iespējams iegādāties jau no 10. aprīļa Biļešu Serviss kasēs vai www.bilesuserviss.lv. Pirmo simts biļešu cena – 15 EUR, bet vēlāk – 19 EUR.

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:


E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Ikvienam vajadzētu saprast, ka skolēniem ir jādod iespēja mācību laikā ārpus skolas sadarboties ar dažādām organizācijām, cilvēkiem, lai viņi dzīvē spētu iziet jau ar pieredzi, drošāki. Taču, lai to izdarītu, ir jāmaina mācību process: tagad skolēni zinātniski pētnieciskos darbus veic un produktus skolēnu mācību uzņēmumiem gatavo naktīs vai brīvdienās, jo pārējā laikā viņiem ir mācību stundas.
Inta Jorniņa, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas ekonomikas skolotāja, „Ekselences balvas 2017” ekonomikā ieguvēja


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Laura bija stipra sieviete, tāpēc viņa savas jūtas apdzēsa pret kaimiņu vīrieti.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.