Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Savākti 10 000 paraksti pret sešgadnieku sūtīšanu skolā; iniciatīva tiks iesniegta Saeimā

Autors: IK informācija @ 08.02.2018

Savākti 10 000 paraksti pret sešgadnieku sūtīšanu skolā; iniciatīva tiks iesniegta Saeimā
Foto: Publicitātes foto

Vairāk nekā 10 000 cilvēku ar saviem parakstiem ir pauduši atbalstu idejai, kas paredz saglabāt esošo skolas gaitas uzsākšanas vecumu, pretēji Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plānotajām reformām, ka skolas gaitas būtu jāsāk no sešu gadu vecuma. Nozares eksperti, pedagogi, psihologi, neirologi, daļa vecāku u.c. bija vienisprātis, ka lielākā daļa bērnu sešu gadu vecumā nav gatavi mācībām skolā, kāda tā ir šodien. Portālā manabalss.lv savāktie paraksti šo iniciatīvu ļauj iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Iniciatīvas autori – Neatkarīgā izglītības biedrība – ir gandarīti, ka salīdzinoši īsā laikā izdevies gūt tik lielu sabiedrības atbalstu, kas liecina par to, ka šis jautājums ir patiešām būtisks un aktuāls. Ideju par sešgadnieku sūtīšanu skolā IZM vairākas reizes ir mēģinājusi virzīt arī iepriekš, taču katru reizi saskārušies ar sabiedrības un nozares ekspertu pretestību. Šoreiz savu noraidījumu idejai ir paudusi jau daudz lielāka sabiedrības daļa un izglītības politikas veidotāji būs spiesti ieklausīties.

Neatkarīgā izglītības biedrība apvieno pedagoģijas profesionāļus, kuri vairākkārt norādījuši uz riskiem, sistēmiskām un finansiālām problēmām gadījumā, ja sešgadniekiem būtu jādodas uz skolu. Pērnā gada nogalē IZM paziņoja, ka ideja atlikta uz vienu gadu un skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma plānots ieviest 2019./2020. mācību gadā, taču nozares profesionāļi uzskata, ka sešgadnieku projektu Latvijā nebūtu saprātīgi realizēt vispār, ne tikai nākamajā gadā. „Saskaņā ar jauno satura reformu standartizēta pieeja personības attīstībai nav atbalstāma un kā ideja ir novecojusi. Jauni regulējumi no augšas atkal ved centralizācijas un standartizācijas virzienā. Esam gandarīti, ka mūsu pilsonisko iniciatīvu ir atbalstījuši 10 000 cilvēku, kas nozīmē, ka sabiedrība pauž savu kritisko nostāju un nav vienaldzīga pret notikumiem valstī,” uzsver biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Ozola.

Tāpat autori atgādina, ka jautājums par sešgadniekiem skolā ietver ļoti plašu problēmjautājumu spektru: iespējamo kaitējumu bērna fiziskajai un garīgajai veselībai, skolu telpu nepiemērotību tik maziem skolēniem, finanšu trūkumu skolu vides pielāgošanai, bērnu drošības jautājumu u.c. Esošā kārtība, kad bērni uzsāk skolas gaitas septiņu gadu vecumā, ar izņēmumiem sešu vai astoņu gadu vecumā, ir vispiemērotākā un labākā bērna attīstībai.

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:


E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Būs jaunas profesijas, un tur varēs palīdzēt tikai radošās industrijas, radošie prāti, tāpēc, domāju, ir būtiski mācīties ieraudzīt neredzamo.
Kristīne Šulce, J. Simsona Madonas Mākslas skolas direktore


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Edgars šajā darbā ir izveidots kā aizmāršības tēls. Bet Kristīne kā idioloģiska persona, kam sliktas īpašības praktiski nav novērojamas.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" un elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Tālr. 67096393; 25628748

 

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.