Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Ontona Slišāna 70 gadu dzimšanas dienā svinēs bērnu dzejas kopkrājuma izdošanu

Autors: IK informācija @ 20.12.2018

Ontona Slišāna 70 gadu dzimšanas dienā svinēs bērnu dzejas kopkrājuma izdošanu
Foto: Publicitātes foto

Gada nogalē, 28. decembrī, Nemateriālās kultūras mantojuma centrs „Upīte” aicina uz visu gadu gaidītā notikuma – dzejnieka, novadpētnieka, publicista un sabiedriskā darbinieka Ontona Slišāna 70 gadu piemiņas svētkiem. O. Slišāns mūžībā devās 2010. gadā, bet viņa piemiņa visā Latgalē tiek aktīvi uzturēta vēl arvien. Tieši 28. decembrī tiks svinēta arī O. Slišāna bērniem veltītās dzejas kopkrājuma „Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ” izdošana, portālu „Izglītība un kultūra” informēja Nemateriālās kultūras mantojuma centra „Upīte” direktors Andris Slišāns.

 

 

 

Latgales dzejnieks, rakstnieks, publicists, folkloras vācējs, novadpētnieks un sabiedriskais darbinieks Ontons (Antons) Slišāns dzimis 1948. gada 28. decembrī tagadējā Viļakas novada Šķilbēnu pagasta Stabļovā. Mūžībā devies 2010. gada 15. decembrī. Bez O. Slišāna padarītā pašlaik nav iedomājama Ziemeļlatgales kultūrvēsture – vācis un pierakstījis Ziemeļlatgales folkloru, dibinājis un vadījis Upītes un Rekavas etnogrāfiskos ansambļus. O. Slišāna dzejoļi izdoti 30 grāmatās, viņš bija vienīgais dzejnieks Latvijā, kurš rakstījis un izdevis dzejas grāmatas bērniem latgaliski. Vadījis Upītes bibliotēku, izveidojis un vadījis Upītes kultūrvēstures muzeju, iedzīvinājis pasaulē vecāko festivālu – latgaliešu mīlas dzejas un dziesmu festivālu „Upītes Uobeļduorzs”. Pašlaik Ontona darbus turpina gan viņa bērni, gan mazbērni, 2014. gadā par aktivitātēm saņemot arī apbalvojumu „Laiks Ziedonim”.

O. Slišāna jubilejas gada #OntonamSlišānam70 svinēšana sākās šī gada janvārī Antona dienas pasākumā „Ontona dīnas ļustes”, bet turpināsies arī līdz pat Ontona dīnai 2019. gada 18. janvārī, kad noslēgsies šobrīd notiekošais, O. Slišānam veltītais radošo darbu konkurss bērniem un pieaugušajiem.

28. decembrī izdošanas svinības būs O. Slišāna bērniem veltītās dzejas kopkrājumam „Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ”, kurā apkopotas un izdodas 15 no visām 17 O. Slišāna dzejas grāmatas bērniem. Pēdējās divās dzejas grāmatās, kuras nav iekļautas kopkrājumā, publicēti iepriekš izdotajās grāmatās lasāmie dzejoļi. Krājumā iekļauti tikai tie dzejoļi, kas tapuši latviski un latgaliski, nav iekļauti atdzejojumi citās valodās. Dzejas krājuma māksliniecisko noformējumu veidojuši Ontona mazbērni Kate un Domeniks Slišāni, kā arī to krāšņo Latgales skolēnu zīmējumi, kas radīti, piedaloties O. Slišānam veltītajā radošo darbu konkursā. Ideja par dzejas kopkrājuma izdošanu radusies Ontona meitai, arī literātei Mārītei Slišānei. Ontona ģimene, gaidot krājuma atvēršanu, saka: „Viss šis gads ir veltīts Ontona bērniem rakstītajai dzejai, jo dzīves laikā Ontons bija vienīgais dzejnieks pasaulē, kurš rakstīja dzeju bērniem latgaliski. Šī visa #OntonamSlišānam70 gada aktivitātes vairāk veltītas bērniem, bet priekšā vēl daudz darāmā arī ar darbiem pieaugušajiem. Turklāt lielākā daļa O. Slišāna bērnu dzejas grāmatu nu jau ir bibliogrāfisks retums, tādēļ, zinot, ka skolās bērniem vajag arī grāmatas latgaliski, esam priecīgi par kopkrājuma „Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ” iznākšanu.”

Ontona Slišāna 70 gadu jubilejas svētki notiks 28. decembrī plkst. 16.00 Viļakas novada Upītes Tautas namā. Pasākumā piedalīsies Ontona tuvi un tāli draugi. Turpat, Upītē, šobrīd skatāma arī Ontona meitas, mākslinieces un skolotājas Anneles Slišānes tekstilmākslas darbu izstāde #100dečiLatvijai.

Ontona Slišāna bērnu dzejas kopkrājums „Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ” tiek izdots ar Latgales kultūras programmas atbalstu – Valsts kultūrkapitāla fonda, A/S „Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūras finansējumu.

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:


E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Svarīga ir nevis varu–nevaru domāšana, bet atbilde uz jautājumu „vai es to gribu?”. Tad cilvēks pats kļūst par savas dzīves saimnieku.
Aija Tūna, izglītības eksperte


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Ričs un Vija darbā „Aka” parādīti kā nekopēja tēva bērni.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.