Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Latvijas komanda ieguvusi trīs bronzas medaļas Starptautiskajā bioloģijas olimpiādē

Autors: IK informācija @ 04.08.2017

Latvijas komanda ieguvusi trīs bronzas medaļas Starptautiskajā bioloģijas olimpiādē
Foto: www.lu.lv

Latvijas komandas pārstāvji Reinis Cirpons, Elza Gārša un Artūrs Sokolovkis ieguvuši bronzas medaļas 28. starptautiskajā bioloģijas olimpiādē, kas no 23. līdz 30. jūlijam notika Koventrijā, Lielbritānijā. Skolēnu sagatavošanā iesaistījās Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes studenti un mācībspēki, portālu „Izglītība un Kultūra” informēja LU komunikācijas un inovāciju departamentā.

 

28. Starptautiskā bioloģijas olimpiādē Latviju pārstāvēja Rīgas 10. vidusskolas 12. klases absolvente Sofija Matisone, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases absolvents Reinis Cirpons, Cēsu Valsts ģimnāzijas 12. klases absolvente Elza Gārša un Ventspils 1. ģimnāzijas 11. klases skolnieks Artūrs Sokolovskis.

Par medaļām cīnījās 245 skolēni no 66 valstīm. Sacensības organizēja Lielbritānijas Karaliskā Bioloģijas biedrība sadarbībā ar Varvikas (Warwick) Universitāti. Nedēļas laikā olimpiādes dalībnieki mēroja savas zināšanas un prasmes bioloģijā, veicot laboratorijas darbus un risinot teorētiskos uzdevumus.

Skolēni veica trīs apjomīgus laboratorijas darbus (katru 2 stundu garumā). Katrā no laboratorijas darbiem olimpiādes dalībniekiem bija jārisina praktiskas vai teorētiskas problēmas.

Bioķīmijas un molekulārās bioloģijas laboratorijas darbā skolēni noteica ģimenes locekļu pārmantojamas anēmijas asiņu bioķīmiskos izmeklējumus (hematokrits, proteīnu īpašības) un noteica iespējamo katra ģimenes locekļa genotipu.

Dzīvnieku anatomijas un fizioloģijas darbā, dalībnieki pētīja līķmušas kāpura iekšējo uzbūvi, kā arī praktiski pārbaudīja, vai iespējams izmantot šos kāpurus, lai pētītu neiromediatoru ietekmi uz asinsrites sistēmas funkcionēšanu.  Kāpurs bija jāatpreperē zem mikroskopa, jāatrod noteikti orgāni, kā arī jāatpreperē tā, lai mikroskopā būtu novērojama kāpura „sirds” pulsēšana. Reti kuram no olimpiādes dalībniekiem izdevās atpreperēt kāpuru, nesabojājot „sirdi”. No Latvijas komandas tas izdevās E. Gāršai.

Botānikas laboratorijas darbā skolēniem bija jāpreparē dažādas augu daļas (ziedi, stumbri, augļi) un jāizdara secinājumi par augu attīstības principiem (gan augu grupu evolucionāro radniecību, gan ziedauga daļu attīstību). Interesanti bija uzdevumi, kur skolēniem bija iespēja darboties ar dažādiem Tāla sīkplikstiņa mutantiem. Skolēni novēroja, kā atsevišķu gēnu darbības traucējumi ietekmē sakņu, ziedu un augļu attīstību.

Teorētiskā daļa sastāvēja no diviem uzdevumu blokiem, katra risināšanai bija atvēlētas 3 stundas. Risinot olimpiādes uzdevumus, dalībnieki ne vien pārbaudīja savas teorētiskās un praktiskās iemaņas dažādās bioloģijas disciplīnās, bet arī iepazinās ar britu zinātnieku sasniegumiem bioloģijas zinātnē. Daži no zīmīgākajiem uzdevumos pieminētajiem britu zinātniekiem un to atklājumiem bija Viljams Hārvijs un asinsrites atklāšana (17. gs.), Mērija Aninga un fosiliju vākšana, paleontoloģijas pirmsākumi, Čārlzs Darvins un evolūcijas teorija (19. gs.), sers Aleksandrs Flemings un antibotiku atklāšana, Vatsons Kriks un Rozalinda Franklina un DNS struktūra, Sers Edvīns Sazerns un gēnu čipi (20. gs. un mūsdienas). 

Starp sacensībām skolēni apmeklēja Varvikas pili, vēroja medību putnu izrādes, apmeklēja Koventrijas katedrāli un Koventrijas motormuzeju.

Skolēnus Starptautiskajai bioloģijas olimpiādei sagatavoja bioloģijas skolotāji – Liesma Āboliņa, Irina Ivane, Maruta Kusiņa, Tamāra Rūta, Inita Kriškāne, kā arī LU Bioloģijas fakultātes studenti un mācībspēki, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Onkoloģijas institūta pētnieki un  iepriekšējo gadu starptautisko bioloģijas olimpiāžu dalībnieki.

Latvijas skolēnus pavadīja trīs žūrijas locekļi, kuru uzdevums bija tulkot darbus latviešu valodā, piedalīties uzdevumu apspriešanā un aizstāvēt Latvijas komandas intereses. Latvijas žūrijā ietilpa delegācijas vadītājs Jānis Liepiņš (LU), Agnese Kokina (LU) un Valdis Pirsko (RSU).

Starptautiskā bioloģijas olimpiāde (IBO) notiek kopš 1990. gada, kad pēc UNESCO ierosinājuma to dibināja Beļģija, Bulgārija, Čehoslovākija, Padomju Savienība, Polija un Vācijas Demokrātiskā republika. IBO piedalās skolēni, kuri ir savu nacionālo bioloģijas olimpiāžu uzvarētāji. Latvija piedalās šajās sacensībās kopš 1995. gada, 2002. gadā IBO norisinājās Latvijā. Nākamgad IBO notiks 15. – 22. jūlijā Teherānā, Irānā.

Dalība Starptautiskajā bioloģijas olimpiādē notiek ar Eiropas Sociālā fonda projekta „Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” (projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002) atbalstu.

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:


E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Katra nepareiza izvēle ir nākotnes bezdarbnieks, kas valstij izmaksā krietni vairāk nekā viens karjeras konsultants.
Dace Kalniņa, Grundzāles pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja, izglītības metodiķe un projektu koordinatore


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Satiekoties ar šādu problēmu, es nezinu, kā es sevi vestu.

 

Kontakti

Laikraksts „Izglītība un Kultūra”

Laikraksta „Izglītība un Kultūra” elektroniskais pielikums „Pirmsskolas Izglītība”

Galvenā redaktore — Daiga Kļanska

daiga.klanska@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29808301

 

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.