Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Interaktīvā spēlē „Hei, mosties!” bērni un jaunieši var mācīties atpazīt vardarbību

Autors: IK informācija @ 07.08.2018

Interaktīvā spēlē „Hei, mosties!” bērni un jaunieši var mācīties atpazīt vardarbību
Foto: Publicitātes attēls

 

Ņemot vērā augsto vardarbības izplatību Latvijā, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) izstrādājusi izglītojošu interaktīvu spēli „Hei, mosties!”, lai bērni un jaunieši varētu mācīties atpazīt vardarbību.

 

 

 

 

 

Vardarbība ģimenē ir problēma, ar kuru Latvijas sabiedrība saskaras bieži un kas ir vērojama kā slēpta, jo publiski par šo jautājumu praktiski netiek runāts, tāpēc īpaši būtiski ir preventīvi un informatīvi pasākumi, kas ierobežotu problēmas izplatību. Cita starpā jāpievērš uzmanība arī jaunākās paaudzes – bērnu un jauniešu – informētībai, lai iespējamā jebkura veida vardarbība tiktu atpazīta un novērsta un tādā veidā neiespaidotu bērnu un jauniešu veselību, uzvedību, saskarsmi ar citiem pusaudžiem un pieaugušajiem, pārliecību, nevairotu kompleksus un bailes, un, protams, informētu mērķauditoriju par jautājumiem, kāda tieši rīcība ir vēlama un iespējama vardarbības gadījumā.

 

„Spēles nosaukums „Hei, mosties!” aicina uz aktīvu darbību – gan no bērnu, gan pieaugušo puses. Ja bērnu vecāki, draugi, radinieki vai speciālisti, kuri ikdienā ir kopā ar bērniem, saredz vai jūt, ka bērns tiek pakļauts emocionālam vai fiziskam apdraudējumam, viņiem aktīvi jārīkojas un nav jābaidās par šo pārkāpumu ziņot – tikai tā iespējams novērst vai mazināt vardarbību. Ir svarīgi saprast, ka sabiedrībai jāveic preventīvais, izglītojošais un informatīvais darbs, jo vardarbības ierobežošana ir iespējama tikai ar kompleksiem pasākumiem,” stāsta VBTAI priekšnieces vietniece Liene Kauliņa-Bandere.

 

„Spēle veidota ar mērķi veicināt bērnu izpratni par vardarbību, attīstīt prasmes identificēt vardarbības pazīmes un, kas pats galvenais, meklēt risinājumus, kā arī atbalsta personas, pie kurām vērsties pēc palīdzības. Tā ir arī kā aicinājums nebaidīties ziņot un signalizēt par savām sāpēm. Spēlējot šo spēli, bērni var vieglā, rotaļīgā formā uztvert un izprast būtisko informāciju, ko vēlamies viņiem nodot,” skaidro L. Kauliņa-Bandere. „Svarīgi caur spēles elementu bērniem iemācīt atpazīt vardarbības pazīmes, jo bieži vien mēs, pieaugušie, runājam un stāstām, bet bērns neieklausās, jo nesaista sevi ar konkrēto problemātiku. Bet kad viņš spēj saprast savas rīcības pareizību vai nepareizību un patstāvīgi to analizēt, izmēģinot dažādus spēles variantus, tas bērnam paliek atmiņā un jaunietis ir spējīgs arī reālajā dzīvē modulēt dažādas situācijas.”

 

Papildus dažādām apskatītājām vardarbības formām spēlē „Hei, mosties!” iekļautas arī intelektuālas spēles un izglītojoši jautājumi, kas attīsta jaunā spēlētāja prāta izveicību, pacietību un loģisko domāšanu. Spēles beigās bērns var redzēt, kādu vērtējumu viņš ir ieguvis, kā arī sacensties ar draugiem, salīdzinot punktu skaitu. Tāpat spēlētājiem tiek atgādināts par iespēju vērsties pēc konsultācijas un palīdzības, zvanot pa Bērnu un jauniešu uzticības tālruni 116111, kā arī atgādināti drošas interneta lietošanas pamatprincipi.

 

Ģimenēm, bērniem, jauniešiem, kā arī bērnu vecākiem, spēli iespējams uzmeklēt Google Play un Apple Store elektronisko lietotņu veikalos, kā arī VBTAI mājaslapā

http://www.bti.gov.lv/lat/esf_projekts_/mosties/

 

Spēle izstrādāta VBTAI ) īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta „Atbalsta sistēmas pilnveide bērniem ar saskarsmes grūtībām, uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē” ietvaros.

 

Plašāku informāciju par VBTAI aktualitātēm, piedāvātajiem pakalpojumiem, informatīvajiem pasākumiem, konkursiem un citiem jaunumiem var saņemt interneta mājaslapā http://www.bti.gov.lv/

 

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:


E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Nav kauns pakrist, kauns ir nepiecelties. Tā ir vērtība, ko es ar savām izrādēm mēģinu iemācīt saviem audzēkņiem.
Laura Paegle, Rīgas interešu izglītības metodiskā centra teātra mākslas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Rīgas skolēnu pils teātra „Zīļuks” vadītāja un režisore


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Edgars šajā darbā ir izveidots kā aizmāršības tēls. Bet Kristīne kā idioloģiska persona, kam sliktas īpašības praktiski nav novērojamas.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.