Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Interaktīvā spēlē „Hei, mosties!” bērni un jaunieši var mācīties atpazīt vardarbību

Autors: IK informācija @ 07.08.2018

Interaktīvā spēlē „Hei, mosties!” bērni un jaunieši var mācīties atpazīt vardarbību
Foto: Publicitātes attēls

 

Ņemot vērā augsto vardarbības izplatību Latvijā, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) izstrādājusi izglītojošu interaktīvu spēli „Hei, mosties!”, lai bērni un jaunieši varētu mācīties atpazīt vardarbību.

 

 

 

 

 

Vardarbība ģimenē ir problēma, ar kuru Latvijas sabiedrība saskaras bieži un kas ir vērojama kā slēpta, jo publiski par šo jautājumu praktiski netiek runāts, tāpēc īpaši būtiski ir preventīvi un informatīvi pasākumi, kas ierobežotu problēmas izplatību. Cita starpā jāpievērš uzmanība arī jaunākās paaudzes – bērnu un jauniešu – informētībai, lai iespējamā jebkura veida vardarbība tiktu atpazīta un novērsta un tādā veidā neiespaidotu bērnu un jauniešu veselību, uzvedību, saskarsmi ar citiem pusaudžiem un pieaugušajiem, pārliecību, nevairotu kompleksus un bailes, un, protams, informētu mērķauditoriju par jautājumiem, kāda tieši rīcība ir vēlama un iespējama vardarbības gadījumā.

 

„Spēles nosaukums „Hei, mosties!” aicina uz aktīvu darbību – gan no bērnu, gan pieaugušo puses. Ja bērnu vecāki, draugi, radinieki vai speciālisti, kuri ikdienā ir kopā ar bērniem, saredz vai jūt, ka bērns tiek pakļauts emocionālam vai fiziskam apdraudējumam, viņiem aktīvi jārīkojas un nav jābaidās par šo pārkāpumu ziņot – tikai tā iespējams novērst vai mazināt vardarbību. Ir svarīgi saprast, ka sabiedrībai jāveic preventīvais, izglītojošais un informatīvais darbs, jo vardarbības ierobežošana ir iespējama tikai ar kompleksiem pasākumiem,” stāsta VBTAI priekšnieces vietniece Liene Kauliņa-Bandere.

 

„Spēle veidota ar mērķi veicināt bērnu izpratni par vardarbību, attīstīt prasmes identificēt vardarbības pazīmes un, kas pats galvenais, meklēt risinājumus, kā arī atbalsta personas, pie kurām vērsties pēc palīdzības. Tā ir arī kā aicinājums nebaidīties ziņot un signalizēt par savām sāpēm. Spēlējot šo spēli, bērni var vieglā, rotaļīgā formā uztvert un izprast būtisko informāciju, ko vēlamies viņiem nodot,” skaidro L. Kauliņa-Bandere. „Svarīgi caur spēles elementu bērniem iemācīt atpazīt vardarbības pazīmes, jo bieži vien mēs, pieaugušie, runājam un stāstām, bet bērns neieklausās, jo nesaista sevi ar konkrēto problemātiku. Bet kad viņš spēj saprast savas rīcības pareizību vai nepareizību un patstāvīgi to analizēt, izmēģinot dažādus spēles variantus, tas bērnam paliek atmiņā un jaunietis ir spējīgs arī reālajā dzīvē modulēt dažādas situācijas.”

 

Papildus dažādām apskatītājām vardarbības formām spēlē „Hei, mosties!” iekļautas arī intelektuālas spēles un izglītojoši jautājumi, kas attīsta jaunā spēlētāja prāta izveicību, pacietību un loģisko domāšanu. Spēles beigās bērns var redzēt, kādu vērtējumu viņš ir ieguvis, kā arī sacensties ar draugiem, salīdzinot punktu skaitu. Tāpat spēlētājiem tiek atgādināts par iespēju vērsties pēc konsultācijas un palīdzības, zvanot pa Bērnu un jauniešu uzticības tālruni 116111, kā arī atgādināti drošas interneta lietošanas pamatprincipi.

 

Ģimenēm, bērniem, jauniešiem, kā arī bērnu vecākiem, spēli iespējams uzmeklēt Google Play un Apple Store elektronisko lietotņu veikalos, kā arī VBTAI mājaslapā

http://www.bti.gov.lv/lat/esf_projekts_/mosties/

 

Spēle izstrādāta VBTAI ) īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta „Atbalsta sistēmas pilnveide bērniem ar saskarsmes grūtībām, uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē” ietvaros.

 

Plašāku informāciju par VBTAI aktualitātēm, piedāvātajiem pakalpojumiem, informatīvajiem pasākumiem, konkursiem un citiem jaunumiem var saņemt interneta mājaslapā http://www.bti.gov.lv/

 

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)