Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Brīvdabas muzejs jau 47. reizi aicina uz gadatirgu

Autors: IK informācija @ 30.05.2017

Brīvdabas muzejs jau 47. reizi aicina uz gadatirgu
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgu, kas norisināsies 2017. gada 3. jūnijā no plkst. 9.00 – 18.00 un 4. jūnijā no plkst. 9.00 līdz 17.00, portālu „Izglītība un kultūra” informēja Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktores vietniece Kristīne Kūla.

 

 

 

 

Reti kura valsts pasaulē var lepoties ar sensāciju - 100 gadus veca amata meistara piedalīšanos ļoti īpašā gadatirgū.

Turklāt patlaban Latvijas tautas tradīcijās tapušo darinājumu un gardumu klāsts jau mērams kilometros, bet pašu dalībnieku – tūkstošos! Savukārt apmeklētāji skaitāmi – desmitos tūkstošu. Vērienīgāki var būt tikai Dziesmu svētki, taču tik spilgts, skatāms, taustāms un izgaršojams pārdzīvojums mums Latvijā ir tikai viens – Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgus, kurš šogad norisināsies 47. reizi.

Šis ir Latvijas kultūras dzīvē viens no nozīmīgākajiem un vērienīgākajiem pasākumiem, kuru apmeklē vairāki desmiti tūkstoši muzeja viesu gan no Latvijas, gan no ārvalstīm.

 

2017. gada gadatirgus sensācija

Gadatirgus ilggadējā dalībniece Emīlijai Trankalei, kurai šogad palika 100 gadi. Viņas vārdā jau daudzus gadus ir nosaukts viens no gadatirgus sektoriem – Emīlijas lejiņa. Šajā vietā cienījamā piparkūku cepēja kopā ar savu meitu un nu jau arī mazmeitu ir sastopama katru gadu. Trankalīte – kā viņa tiek mīļi dēvēta, ir uzskatāms piemērs, kā kultūras mantojums, amata prasmes tiek nodotas no paaudzes paaudzei. Pēc īpašo gadatirgus piparkūku receptes tīkojuši daudzi – gan amatnieki, gan ražotāji. Emīlija un viņas dzimtas sievietes arvien vēl neizpaužot ģimenes noslēpumu...

Latvijas tautas tradīcijās tapušo darinājumu un gardumu klāsts jau mērams kilometros

Amatniekiem un meistariem no visas Latvijas, kopskaitā 2607 gadatirgus dalībniekiem, ir ko parādīt! Šogad tirdzniecības metru skaits ir 2271 m, bet galdu metru skaits: 1003 m. Dalībniekus un viesus izklaidēs ap 400 kultūras programmas dalībnieku.

Ar ko gadatirgus atšķiras no vietas, kur vienkārši pārdod saražoto

Gadatirgus ir unikāla sena mantojuma un mūsdienu cilvēku prasmju saspēles vieta, kur ieraudzīt tautas lietišķās mākslas tradīcijas un sastapt amatniekus. Vienuviet reizi gadā pieejams tautas lietišķo tradīciju dzīvums, kas cauri dzijas dzīpariem, koku, mālu, metālu un citiem materiāliem, bet galvenokārt – cilvēku sirdīm un rokām savienot mūsu tautas pagātni un tagadni. Tie ir svētki amatniekiem, kuri ir gaidījuši šo pasākumu veselu gadu! Iespēja kā senatnē – uzvilkt goda drānas – tautastērpu. Un tad, tiekoties ar tuviem un tāliem, vētīt pūra lādes, skatīt radīto bagatību un pārņemt prasmes. Iepazīties, izveidot sadarbību, draudzību, varbūt pat atrast mīlestību... Un izjust neatkārtojamu kopības sajūtu, visu Latviju vienuviet.

 

Vai iespējami svētki bez mielošanās

Protams, ka nē! Brīvdabas muzeja gadatirgus ir īpašs ne tikai ar amatnieku, bet arī latviešu tradicionālo ēdienu klāstu un lielo Latvijas pārtikas ražotāju un zemnieku dalību.

Gadatirgū tradicionāli iespējams nogaršot un iegādāties žāvētu gaļu, pašceptu maizi, piparkūkas, sklandraušus, medu, kliņģerus un daudzus citus gardumus. Plašajā pļavā pie Juglas ezera apmeklētāji varēs baudīt štovētus kāpostus, ceptus kartupeļus un latviešu alus darītavu darināto alu. Vietu, kur līksmi paēst atradīs ikkatrs – gan gaļas cienītājs, gan veģetārietis.

Vēderpriekus tradicionāli īpašus padara arī tas, kā siera rituli un maizes klaipu atdzīvina koku lapu mesto ēnu spēles, bet alu, medu un gaļas kūpinājumus mirdzošus padara saule, piešķirot gadatirdus kārumiem īpašu svētību.

 

Kultūras programma:

3. jūnija rītā plkst. 9.00 gadatirgu ieskandinās pūtēju ansamblis „Eifonija” Edgara Vanaga vadībā.

Plašajā kultūras programmā, kas norisināsies uz Rietumu skatuves, pie Rietumu vārtiem no plkst. 9.00-17.00 3. jūnijā uzstāsies lieli un mazi kolektīvu „Tūdaliņš” un „Kadiķītis”, „Sidrabi”, „Pasaciņa”, „Kurzeme” dejotāji, folkloras kopas „Oluteņš” un „Lāns”, kā arī post folk grupa „Daba san”. Usmas baznīcā 3. jūnijā dziedās koris no Norvēģijas „Glade Takter”.

4. jūnijā gadatirgus apmeklētājus uz skatuves priecēs kolektīvu „Čiekurs”, „Tev un man”, „Cīpars”, „Kamolītis”, „Druva” dejotāji, ungāru mūziķu kopa „Musica Historica”, dziedās „Stiprās sievas”, uzstāsies folkloras kopa „Druvas Zenturi”, kā arī Druvas tautas teātra izrāde.

Usmas baznīcā 4. jūnijā notiks Vasarsvētku dievkalpojums un Rīgas Doma meiteņu kora „Tiara” un Alsburgas kora no Vācijas koncerts.

Gadatirgus laikā varēs apskatīt arī muzeja izstāžu zālē Latvijas Nacionālā kultūras centra izstādi „Koks. Pinumi/ Darbarīki. Amatniecība. Dizains”. Savukārt Hernhūtiešu saiešanas namā – fotogrāfes Ilonas Vilkas izstādi „Kurzemes jūra 2017”.

Gadatirgus kultūras programmu, izstādes Brīvdabas muzejs piedāvā baudīt bez papildus maksas.

 

Gadatirgus īpaši draudzīgs ģimenēm ar bērniem

Pieejams koka rotaļu laukums, kādu neatrast nekur citur. Mazos priecēs plašais rotaļu klāsts, izjādes ar zirgiem.

Pirmskolas vecuma bērniem ieeja muzejā un arī gadatirgū ir bez maksas.

Ģimenes biļete (2 pieaugušie + 1-4 bērni līdz 18 gadu vecumam) 8. 50 EUR

Vecākiem ar pašiem mazākajiem bērniem – pieejama pārtinamā istaba.

 

 

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:


E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Parasti koncentrējamies uz to, ka sasniegumi mūs darīs laimīgus, bet tas ir nebeidzams aplis, kas neļauj izjust laimes brīžus. Laimes izjūtu sniedz vien tas, ko darām.
Zelanu Montminī (Zelana Montminy), grāmatas „21 diena pretī dzīvesspēkam” autore


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Edgars šajā darbā ir izveidots kā aizmāršības tēls. Bet Kristīne kā idioloģiska persona, kam sliktas īpašības praktiski nav novērojamas.

 

Kontakti

Laikraksts „Izglītība un Kultūra”

Laikraksta „Izglītība un Kultūra” elektroniskais pielikums „Pirmsskolas Izglītība”

Galvenā redaktore — Daiga Kļanska

daiga.klanska@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29808301

 

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.