Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Bažījas, vai kompetenču centru izveide nemazinās izglītības kvalitāti pārējās arodskolās

Autors: Katrīna Slišāne @ 04.02.2010

Saeimas deputāti satraukušies par to, vai Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iecerētā profesionālās izglītības reforma nemazinās izglītības kvalitāti tajās izglītības iestādēs, kas pēc reformas neiegūs kompetenču centra statusu.

3.februārī Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē no deputātiem izskanēja vairāki jautājumi par to, kā kompetenču centri atšķirsies no pārējām profesionālās izglītības iestādēm, vai tajos mācīties būs iespējams visiem un vai pārējās skolas nekļūs par "otrās šķiras centriem".

IZM Profesionālās izglītības un vispārējās izglītības departamenta direktora vietniece Ilze Brante gan skaidroja, ka galvenā atšķirība būšot tā, ka profesionālajās vidusskolās būs iespējams apgūt pamatiemaņas specialitātē, bet kompetences centrā jaunietis varēs paaugstināt savu kvalifikāciju, izmantojot šajos centros vien pieejamās augstākās tehnoloģijas.

Praksē tas izpaudīšoties tā, ka jaunietis, kurš sācis mācības profesionālajā vidusskolā, otrajā vai trešajā mācību gadā kvalifikācijas paaugstināšanas nolūkā varēs mācīties kompetenču centrā. Tos, kam šāda iespēja tiks piedāvāta, izvēlēsies atkarībā no tā, kurā programmā audzēknis mācās, jo iecerēts, ka arodskolas veidos sadarbību ar reģionā tuvākajiem kompetenču centriem.

No ministrijas pārstāves sacītā gan izriet, ka tiem, kas kompetenču centrā nemācīsies, kvalifikācija būs zemāka, secināja deputāti.

Vairāki klātesošie arī pauda viedokli, ka plānotās izmaiņas profesionālās izglītības iestāžu tipoloģijā radīs lielu sajukumu gan topošo iestāžu audzēkņu, gan viņu vecāku vidū. "Savulaik vecākiem bija skaidrs, kas ir tehnikums, kas - arodskola, bet tagad izvēlēties būs ļoti sarežģīti," uzsvēra Gunārs Laicāns (TB/LNNK). Arī Ērika Zommere (TP) pauda bažas, ka situācijā, kur pat deputātiem ir tik daudz neskaidrību, bērniem kaut ko saprast būs vēl grūtāk.

Pārrunāta tika arī IZM iecere pakāpeniski valsts profesionālās izglītības iestādes nodot pašvaldībām, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētāja padomniecei Olgai Kokānei uzsverot, ka daudzi novadi to nevar atļauties un vairāki no tiem, kas "sava naivuma pēc" arodskolas pārņēmuši, tagad cīnās ar to uzturēšanas grūtībām.

Brante savukārt uzsvēra, ka demokrātiskā valstī pašvaldībām neviena skola uzspiesta netiks, piedevām līdz 1.martam tiks valdībā iesniegts ziņojums, kurā tiks piedāvāti varianti pašvaldību pārņemto skolu finansēšanai no valsts budžeta. Tāpat iecerēts veikt grozījumus normatīvos par pašvaldību savstarpējiem norēķiniem, kas paredz, ka, līdzīgi kā par vispārējās izglītības iestādēm, pašvaldībām būs jāmaksā arī par bērniem, kas mācās citu novadu profesionālās izglītības iestādēs.

Savstarpējo norēķinu sistēmas attiecināšana uz profesionālajām izglītības iestādēm gan esošajā situācijā ir diezgan neiespējama, uzsvēra Kokāne, jo tie ir lieli izdevumi, kuru dēļ būtu jāmaina arī pašvaldību ieņēmumu bāze.

Deputāts Jānis Dukšinskis (LPP/LC) pauda bažas arī par profesionālās izglītības reformu uz izglītības pieejamību, proti, neraugoties uz skolēnu skaita samazināšanos, varētu rasties situācija, kur tuvākajos reģionos esošās skolas ir pārpildītas un jaunus audzēkņus vairs uzņemt nevar, tādēļ tiem jādodas mācīties uz attālām skolām.

Bet Kokāne piebilda, ka profesionālās izglītības iestāžu reorganizācijas plāns paredz šo skolu audzēkņu koncentrāciju ap lielajām pilsētām, kas novedīs pie iztukšotiem laukiem.

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)