Eiro kalkulators
Izmantots oficiālais valūtas kurss 0.702804 Papildus informāciju meklējiet šeit
Abonēšana    Pirkt e-laikrakstu Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Viedokļi Intervijas Foto Interešu izglītība Pielikums vecākiem Pirmsskolas izglītība

Iesūtīt viedokliTurpmākais ceļš – uz resursu koncentrāciju un kvalitātes celšanu augstākajā izglītībā * [1]

Autors: Juris Borzovs, Dr. habil. sc. comp., CISA Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis, Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes dekāns profesors @ 09.06.2014.

Turpmākais ceļš – uz resursu koncentrāciju un kvalitātes celšanu augstākajā izglītībā *
Foto: LETA

Manā skatījumā, varbūt maldīgā, Latvijai nav skaidras augstākās izglītības politikas, un tas, saprotams, atspoguļojas Eiropas Savienības 2014.-2020.gada plānošanas perioda politikas instrumentu precizēšanā augstākās izglītības jomā.

lasīt tālāk

Reģionālās augstskolas misija un tās īstenošana [0]

Autors: Ivars Kalviņš, Liepājas Universitātes Padomnieku konventa priekšsēdētājs, LZA akadēmiķis profesors @ 26.02.2014.

Reģionālās augstskolas misija un tās īstenošana
Foto: LETA

Esmu pārliecināts, ka augstskolu attīstība ir jāveicina arī Latvijas lielākajās pilsētās, ne tikai Rīgā, lai tur veidotos konkurētspējīgi izglītības un zinātnes centri, kuros inovatīvie uzņēmēji varētu koncentrēt un attīstīt savu darbību. Tieši tāpēc atsaucos rektora Jāņa Rimšāna aicinājumam kļūt par Liepājas Universitātes Padomnieku konventa priekšsēdētāju. Gatavojoties Liepājas Universitātes 60. jubilejas zinātniski praktiskajai konferencei „Latvijas augstskolu dažādība kā inovācijas faktors”, kas notiks Liepājas Universitātē šā gada 25. aprīlī, šajā rakstā esmu apkopojis dažas pārdomas par augstskolu lomu reģionos.

lasīt tālāk

EK Latvijai trīs reizes iesaka uzlabot ES līdzekļu izmantošanu izglītības un zinātnes attīstībai [1]

Autors: Ivars Kalviņš, Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors @ 13.01.2014.

EK Latvijai trīs reizes iesaka uzlabot ES līdzekļu izmantošanu izglītības un zinātnes attīstībai
Foto: Foto no personiskā arhīva

Latvijas sarunas ar Eiropas Komisiju par 2014. – 2020. gadu Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu ieguldījumu mūsu valsts attīstībā ir noslēguma fāzē. Sarunu process līdz šim nav bijis veiksmīgs, Eiropas Komisijas pārstāvji jau trīs reizes ir ieteikuši uzlabot Latvijas ierēdņu sagatavoto piedāvājumu kā izmantot ES līdzekļus. Janvārī jānosūta ierēdņu sagatavotie un ar sociālajiem partneriem saskaņoti labojumi.

lasīt tālāk

Kas šodien ir izglītība jeb Ko negatīvu es kā skolotājs saskatu savā profesijā [5]

Autors: Ojārs Rode, tautskolas „99 baltie zirgi” direktors @ 13.01.2014.

Kas šodien ir izglītība jeb Ko negatīvu es kā skolotājs saskatu savā profesijā
Foto: Foto no personiskā arhīva

Mēs esam ganāmpulks, kurš tic, ka ceļš, pa kuru ejam, noteikti novedīs mūs pie vēlamā mērķa, jo mēs redzam, ka arī citi iet pa to pašu ceļu. Mēs ejam pa baigu tumsu, bet ejam drošsirdīgi, jo dzirdam, ka arī citi uzsvilpo kopā ar mums.

Ēriks Fromms

 

 

 

 

 

lasīt tālāk

Sašķeltā prāta stāvoklis kā dabiskais mūsdienu pasaules stāvoklis [0]

Autors: Uldis Krēsliņš, Dr. hist., Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūts @ 17.10.2013.

Sašķeltā prāta stāvoklis kā dabiskais mūsdienu pasaules stāvoklis
Foto: No personīgā arhīva

Pēdējie 20 gadi Latvijas attīstībā atstāj ļoti savādu iespaidu, īpaši – ja uz šo attīstību skatās caur 1980. gadu beigās un 1990. gadu sākumā pausto ideālu un centienu prizmu. Kurš gan tolaik, uzklausot spriedumus, ka Latvijai nav vajadzīga pārspīlēti izvērstā rūpniecība, varēja iztēloties, ka divdesmit gadu vēlāk Latvijai nebūs vajadzīga arī zvejas flote, cukurrūpniecība un pat vienīgā tabakas fabrika? Kuram gan tolaik, kad spriedumi par apdraudēto latviešu nācijas stāvokli PSRS politiskajā realitātē katram latvietim neatstāja vietu šaubām par savu politisko izvēli, varēja ienākt prātā, ka divdesmit gadu vēlāk jau neatkarīgās Latvijas valsts saimnieciskā un finansiālā politika, spiežot cilvēkus pamest dzimteni, šos draudus būs tikai vairojusi? Haotisku lēmumu sadragātā izglītības sistēma, nabadzīgā un pacientiem dārgā medicīnas sistēma, atkarībā no apstākļiem strādājošā iekšlietu sistēma, pieklājīgos vārdos grūti aprakstāmā satiksmes ceļu un pasažieru dzelzceļa sistēma – ir grūti uzskaitīt visas parādības, par kurām šodienas realitātē var apgalvot: cik ļoti tas viss disonē ar sabiedrības ideāliem un centieniem, kas pirms 20 gadiem lika dibināt savu valsti. Taču reālā sociāli ekonomiskā situācija ir tikai viena Latvijas attīstības procesu puse, otra – un gandrīz neievērota – ir valsts garīgās veselības stāvoklis, kam, atzīstot patiesību, ka visas problēmas sākas galvā, patiesībā nāktos pievērst lielāku uzmanību. Un te situācija ir vēl biedējošāka.

 

lasīt tālāk

Bērna tiesības uz izglītību – atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem [0]

Autors: Tiesībsarga biroja skaidrojums @ 01.10.2013.

Izglītības procesa finansēšana pašvaldību dibinātās izglītības iestādēs, tostarp pirmsskolas izglītības iestādēs 

lasīt tālāk

K.Šadurskis: Jāveic pilnīga pāreja uz izglītību latviešu valodā [2]

Autors: IK informācija @ 16.09.2013.

K.Šadurskis: Jāveic pilnīga pāreja uz izglītību latviešu valodā
Foto: LETA

No 2015.gada jānotiek pakāpeniskai pilnīgai pārejai uz mācību procesu latviešu valodā vispārizglītojošās skolās, kas dos iespēju novirzīt papildus finansējumu skolotāju algām, sekmēs izglītības kvalitāti, kā arī veicinās sabiedrības integrācijas procesu, šādu izglītības reformas turpinājumu piedāvā Eiropas parlamenta deputāts Kārlis Šadurskis.

 

 

 

lasīt tālāk

Augstākās izglītības finansēšana pasaulē un Latvijā [0]

Autors: Dr.art. Andris Teikmanis, Augstākās izglītības padomes loceklis, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors @ 29.07.2013.

Augstākās izglītības finansēšana pasaulē un Latvijā
Foto: LETA

Starptautiskā konference „Financing Higher Education - In search of effective solutions based on best practices in North America, Europe, and Asia”, kura noritēja Varšavā jūnija nogalē, un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD)) publicētais ziņojums „Education at a Glance 2013” iezīmē ietvarus nepieciešamai diskusijai par augstākās izglītības finansēšanas jautājumiem Latvijā.

 

 

lasīt tālāk

Vai vajag palielināt valsts budžeta finansētu vietu skaitu eksakto zinātņu studijām? [0]

Autors: Juris Borzovs, Dr.habil.dat., LU Datorikas fakultātes profesors, dekāns, CISA, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis @ 29.07.2013.

Vai vajag palielināt valsts budžeta finansētu vietu skaitu eksakto zinātņu studijām?

Kas ir vienotā uzņemšana?

Nu jau otro gadu 11 Latvijas augstskolas (Banku Augstskola, Daugavpils Universitāte, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Latvijas Universitāte, Liepājas Universitāte, Rēzeknes Universitāte, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola, Rīgas Tehniskā universitāte, Ventspils Augstskola, Vidzemes Augstskola) īsteno kopīgu uzņemšanu pamatstudiju programmās. Reflektantam vairs nav jāapceļo visas augstskolas, kuru programmās viņš vēlētos studēt, bet pietiek ierasties vienā no tām un iesniegt pieteikumu, kurā vēlamības secībā ieraksta līdz pat desmit programmām, ko īsteno jebkura no 11 augstskolām. Tās var būt pat desmit augstskolu programmas, pa vienai no katras. Pieteikumā pirmajā vietā jānorāda visvēlamākā, t.s. pirmās prioritātes programma, otrajā – nākamā vēlamākā, utt. Reflektants var ierasties, piemēram, Ventspils Augstskolā, lai pieteiktos studijām Daugavpils Universitātes un Rēzeknes Augstskolas programmās.

lasīt tālāk

Kāpēc pazuda seši miljoni? Kliedziens [1]

Autors: Kristīne Jarinovska, Latvijas Universitātes vadošā pētniece, bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāre @ 18.07.2013.

Kāpēc pazuda seši miljoni? Kliedziens
Foto: LETA

Šonedēļ viļņoja bezprecedenta skandāls, kad rotaļu ar ministrijas aparātu vētrā izglītības resors nolaidies līdz skolotāju algu izmaksas apdraudēšanai. Sektora politikāņi un marionetes mētājas ar apvainojumiem, taču šķiet ārpus Izglītības un zinātnes ministrijas ēkas Vaļņu ielā kaite nebūs radusies. Sabiedrībai grēkāža uzvārda nosaukšana dos vien īslaicīgu gandarījumu, taču neizskaidros fenomenu – kā var pazust seši miljoni tā, ka šo kļūdu nepamana. Proti, mums jārod nevis iegansts, „pārmijnieks”, bet jēgpilna atbilde – kā tas varēja gadīties? 

lasīt tālāk

E-pasts:
Parole
Reģistrēties

Aptauja

Vai atbalstāt obligātu izvēles eksāmena ieviešanu ķīmijā vai fizikā?
Apskatīt vecākas aptaujasGadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Satiekoties ar šādu problēmu, es nezinu, kā es sevi vestu.

Reklāmas

LIZDA

Kontakti: SIA "AB konsultants"

Marijas iela 2, 4.stāvs, Rīga, LV-1050

T. 67357585, F. 67357584,

Galvenā redaktore: Daiga Kļanska

e-pasts: daiga.klanska@izglitiba-kultura.lv

Reklāmas un mārketinga vadītāja: Agita Zaharovska

e-pasts: reklama@izglitiba-kultura.lv

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu "Izglītība un Kultūra".

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.