Abonēšana    Pirkt e-laikrakstu Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Viedokļi Intervijas Foto Interešu izglītība Pielikums vecākiem Pirmsskolas izglītība

Iesūtīt viedokliPagātne vai nākotne par 14 miljoniem eiro? [1]

Autors: Vilnis Purēns, vēstures mācību grāmatu autors @ 01.10.2015.

Pagātne vai nākotne par 14 miljoniem eiro?
Foto: Andris Bērziņš

Presē daudz runā par skolotāju atalgojuma modeli. Bet reizē ar to izglītības reformētāji ir iecerējuši projektu, kas var būtiski ietekmēt visu mūsu nākotni. Runa ir par jaunajiem izglītības standartiem, kas būšot balstīti uz kompetenču pieeju. To izstrādei un ieviešanai paredzēts tērēt ap 14 miljoniem eiro Eiropas Savienības un Latvijas budžeta naudas. Runas par standartu rit jau vairākus gadus, tāpēc būtu interesanti izpētīt, kas šajā jomā īsti notiek.

 

 

lasīt tālāk

Obligāta vidējā izglītība – ekonomikai un tautas intelektam [0]

Autors: Ints Dālderis, 12. Saeimas deputāts @ 16.06.2015.

Obligāta vidējā izglītība – ekonomikai un tautas intelektam
Foto: LETA

Latvijas sabiedrībā pastāv kopīga izpratne un vienošanās, kas nostiprināta arī publiski, piemēram, Nacionālajā attīstības plānā, Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2030, arī pulka citus dokumentos, ka mūsu valsts tautsaimniecības pilnveides un tautas labklājības pieauguma galvenais virzītājspēks ir izglītība. Intelekta ekonomika ir skaidrs virziens, ko nospraudušas valdības un ko atbalsta zinātnieki un ekonomikas eksperti. 

lasīt tālāk

Skolas bibliotēka. 21.gadsimta digitālā pasaule, un, kā ir pie mums? [2]

Autors: Dženija Dzirkale-Maļavkina, Latvijas Skolu bibliotekāru biedrība @ 30.03.2015.

Skolas bibliotēka. 21.gadsimta digitālā pasaule, un, kā ir pie mums?
Foto: LETA

Vēl pavisam svaigi iespaidi par redzēto un dzirdēto 13. marta starptautiskajā forumā „Skola digitālajā laikmetā”. Izglītības politikas veidotāji aicināja pārveidot izglītības vidi skolās – nest datorus gaiteņos, pārveidot skolas vizuālo un funkcionālo tēlu, sarūpēt jaunas mēbeles, izdomāt jaunas mācību metodes un pieejas u.tml. Šajā forumā un citos pasākumos neviens neaicina atvērt plašāk skolu bibliotēku durvis, ielaist iekšā skolā tos zināšanu un kultūras dārgumus, kas glabājas gan mazajā skolas bibliotēkā, gan Latvijas un pasaules lielākajās bibliotēkās. Runājam par to, ka, jā, – skolēniem ir viņu domāšana, jā, mainās viņu dzīves un mācīšanās stils, ko nenoliedzami ietekmē digitālā pasaule, rīku un ceļu, lai piekļūtu šai pasaulei, daudzveidība. Runājam par digitāli dzimušajiem.

lasīt tālāk

Skolas bibliotēka. Apgaismības idejas Latvijā 18. – 19.gadsimtā, un, kā ir tagad? [5]

Autors: Dženija Dzirkale-Maļavkina, Latvijas Skolu bibliotekāru biedrība @ 11.03.2015.

Skolas bibliotēka. Apgaismības idejas Latvijā 18. – 19.gadsimtā, un, kā ir tagad?
Foto: LETA

Apgaismības pārstāvju praktiskās un teorētiskās darbības galvenais komunikācijas līdzeklis bija iespiestais vārds. Uzskatīja, ka zinātniskās un praktiskās zināšanas ir sociālās labklājības pamats, kas iegūstamas, lasot labas un derīgas grāmatas. Tāpēc liela uzmanība tika veltīta literatūras un lasīšanas popularizēšanai, lasīšanas biedrību izveidošanai, publisku bibliotēku ierīkošanai un darbībai. Tā bija cīņa pret māņticību, aizspriedumiem, tumsonību, dogmatismu un reliģisko fanātismu.

lasīt tālāk

It kā iekļaujoša izglītība uz tūkstošiem ignorētu skolēnu rēķina [0]

Autors: Eva Birzniece, Dr. philol. Latvijas Disleksijas biedrības valdes priekšsēdētāja @ 26.02.2015.

It kā iekļaujoša izglītība uz tūkstošiem ignorētu skolēnu rēķina
Foto: Publicitātes foto

ES struktūrfondu līdzekļi novecojušas izglītības sistēmas uzturēšanai

Lai gan iekļaujoša izglītība personības vispusīgai attīstībai ir Izglītības attīstības pamatnostādņu 2014.-2020. (IAP) virsmērķis, gan pašas pamatnostādnes, gan to Rīcības plāns 2015.-2017. gadam ir klajā pretrunā gan ar Latvijas izglītības realitāti, gan pašu IAP mērķi. Latvijas Disleksijas biedrība pret esošo IAP iebilda jau paša politikas dokumenta izstrādes gaitā 2013. gadā, bet biedrības ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) nesaskaņotais viedoklis pazuda pat no Ministru Kabineta (MK) 2013. gada 16. decembra sēdes protokola. Sēdes laikā IZM nebija pretargumentu Latvijas Disleksijas biedrības un biedrības „Vecāki par izglītību” viedoklim, ka ir jāveido sistēma, ka speciālās izglītības pakalpojums ir piesaistīts konkrētam skolēnam, ne tikai institūcijai – speciālajai skolai vai klasei, un līdz ar to nav skolēnam mobili pieejams jebkurā skolā un jebkurā izglītības pakāpē. 

lasīt tālāk

21. gadsimta izaicinājumi Latvijas augstākajai izglītībai [0]

Autors: Toms Baumanis, Rīgas Stradiņa universitātes attīstības prorektors @ 18.02.2015.

21. gadsimta izaicinājumi Latvijas augstākajai izglītībai
Foto: Publicitātes foto

Nesenā ekonomiskā krīze radīja situāciju, kad sabiedrība sāka uzdot pamatotus jautājumus par Latvijas izglītības kvalitāti. Sabiedrības jautājumi ierobežota finansējuma apstākļos pārtrauca to relatīvo komfortu augstākās izglītības sistēmā, kas valdīja kopš 90. gadiem, liekot augstskolām pievērst lielāku uzmanības šodienas izaicinājumiem. 

lasīt tālāk

Juris Ulmanis: Vārda brīvība cieņas robežās [0]

Autors: IK informācija @ 27.01.2015.

Juris Ulmanis: Vārda brīvība cieņas robežās
Foto: Biznesa augstskolas Turība arhīvs

Alpīnists, Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas fakultātes lektors Dr. Juris Ulmanis savās lekcijās ar studentiem pārrunā dažādas aktuālas tēmas – preses un vārda brīvību, mediju ietekmi uz sabiedrisko domu, kā arī indivīdu spēju analizēt saņemto informāciju. Pēdējā laika notikumi Latvijā un pasaulē vēlreiz atgādina, cik šie jautājumi ir būtiski. 

lasīt tālāk

Par sagaidāmo augstākajā izglītībā un RSU darbā 2015. gadā [0]

Autors: Jānis Gardovskis, RSU rektors @ 08.01.2015.

Par sagaidāmo augstākajā izglītībā un RSU darbā 2015. gadā
Foto: Publicitātes foto

Šogad nozīmīgākais izaicinājums ir Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) arvien ciešākā sadarbība ar „Stradiņa” un „Bērnu” slimnīcām. Darbs pie juridiskas apvienības norit arvien veiksmīgāk. Piemēram, vēl 2014. gada nogalē atklājām Baltijā modernāko Onkoloģijas institūtu, kas ir balstīts uz ilgtermiņa sadarbību ar Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. RSU un klīniku sadarbībai jau ir pozitīvi piemēri tepat Latvijā, piemēram, „veiksmes stāsts” ir RSU Stomatoloģijas institūts, kurš gan sekmīgi māca zobārstus, gan ārstē jau vairāk nekā 20 gadus. Rezultāts Stomatoloģijas institūta veiksmes stāstam bija 2014. gadā RSU notikusī Eiropas Zobārstu izglītības asociācijas (Association for Dental Education in Europe, ADEE) konference, kas pulcēja vairākus simtus zobārstniecības pedagoģijas līderus no visas pasaules.

lasīt tālāk

Darba algas izglītības sistēmā – gadi iet, problēma paliek [0]

Autors: Dr. paed. Aldis Baumanis, SIA „Izglītības biznesa konsultācijas” @ 08.12.2014.

Darba algas izglītības sistēmā – gadi iet, problēma paliek
Foto: Andris Bērziņš

Spriežot pēc pēdējās pieejamās informācijas, 2015.gads būs ievērojams ar to, ka nekad pēc gadsimtu mijas un, iespējams, pat nekad kopš neatkarības atjaunošanas skolotāju alga vēl nav bijusi tik tuvu minimālajai algai valstī

lasīt tālāk

Klāt aukstais laiks– bērniem skolā jāsmok nost [2]

Autors: Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents @ 04.11.2014.

Klāt aukstais laiks– bērniem skolā jāsmok nost
Foto: LETA

Latvijā pieņemts, ka problēmas drīkst būt tikai vienas ministrijas pārraudzībā. Vilcienam nokritis ritenis– tātad atbild satiksmes ministrs, policists piedzēries– iekšlietu ministrs. Divu ministriju ierēdņu kopāsēdēšana nozīmē atbildības grūstīšanu no vienas galda puses uz otru. Pirms sastādīta jaunā valdība vēlos vērst uzmanību uz problēmu, kas ir būtiska izglītības, ekonomikas un veselības jomai. Pēc skolu ēku siltināšanas šajā gadsimtā, veco skolas ēku telpas ziemas mēnešos ir neveselīgākā zināmā vide tieši aiz Getliņu izgāztuves. 

lasīt tālāk

E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Sacensības skolēniem

Abonē

Pulciņi

Vajadzīgs Flash, lai spēlētu!Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Aptauja

Vai atbalstāt obligātu izvēles eksāmena ieviešanu ķīmijā vai fizikā?
Apskatīt vecākas aptaujas

Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Šis darbs man vairākkārt pieķērās pie sirds un aizkustināja.

Kontakti: SIA "AB konsultants"

Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

T. 67096393

Galvenā redaktore: Daiga Kļanska

e-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

Reklāmas un mārketinga vadītāja: Ineta Broka

e-pasts: reklama@izglitiba-kultura.lv

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu "Izglītība un Kultūra".

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.