Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Cepuri nost, ka valsts ko tādu nodrošinās

Autors: Daiga Kļanska, laikraksta "Izglītība un Kultūra" galvenā redaktore @ 22.12.2017

Aktieris Edgars Lipors kopā ar sievu horeogrāfi un režisori Liliju Liporu, mūziķi Goran Goru un dramaturgu un režisoru Edgaru Niklasonu ir radījuši izrādi lekciju Putni, kas ir paredzēta bērniem 6–12 gadu vecumā. Putni šogad ir saņēmuši Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, lai izrādi varētu skatīties Latvijas skolas somas pilotprojektā izvēlēto novadu skolu bērni.

Izrādes radošā komanda iedvesmu dramaturģijai esot smēlusies latviešu tautas pasakās un kopā ar izglītojošo informāciju radījusi emocionāli ekspresīvu, asprātīgu stāstu par to, kā cilvēks dzīves gaitā – no bērnības līdz pieaugušā vecumam – iepazīst putnu pasauli. „Skatītājiem stāstu sešus stāstus par balodi, bezdelīgu, lakstīgalu, pūci, vanagu un kraukli. Tas ir stāsts par satikšanos ar putniem, dažādiem neparastiem notikumiem, kā arī nozīmīgi fakti par katra putna izskatu, uzvedību, ligzdošanu. Izrādi papildina Goran Goras muzikālais noformējums, putnu fotogrāfijas, kā arī uz ekrāna tiek demonstrēti video. Ierosmi idejai guvu no pirmskolas skolotājas, kura lūdza kādu jaunu izrādi par dzīvniekiem, putniem, upēm vai ezeriem, galvenais – lai ir par Latviju. Tā kā esmu strādājis gan skolā, gan teātrī ar dažādu vecumu bērniem un pusaudžiem, zinu bērnu vajadzības, intereses dažādos vecumposmos. Man iepriekš bija monoizrāde Koklītes ceļojumspar latviešu tautas mūzikas instrumentiem, un to ir redzējuši skatītāji daudzās vietās Latvijā. Ideja veidot izrādi par putniem radās tādēļ, ka putni mums ir līdzās katru dienu, bet mēs par tiem zinām tik nedaudz. No bērniem esmu dzirdējis atzinīgus vārdus par izrādi, jo viņiem patīk brīvais un patiesais formāts, kurā bija gan izklaidējoši, gan izglītojoši elementi. Interesanti, ka draugu ģimenei ar bērniem mans stāsts šķitis tik īsts, ka viņi tikai pašās beigās, kad stāstu par to, kā precos ar mīļoto meiteni Ilzi, sapratuši, ka tas viss ir izdomāts, nevis manis piedzīvots. Vienīgais, kas bija reāls, – fotogrāfijas, kurās es biju redzams bērnībā. Ceru, ka bērniem paliks prātā kāds fakts no izrādes, būs ierosme interesēties par putniem. Klausoties intervijās bērnu teikto par izrādi, biju pārsteigts, kādas nianses bērni bija pamanījuši,”stāsta E. Lipors.

 

„Cepuri nost, ka valsts var bērniem un skolotājiem uzdāvināt tik unikālu, vērtīgu un vajadzīgu dāvanu kā Latvijas skolas soma!” aktieris atzinīgi vērtē valsts iniciatīvu. Pēc diskusijas Jelgavas novada Aizupes pamatskolā tika secināts, ka izrādes un koncertus ir lietderīgāk rīkot novada kultūras centrā,nevis skolā, jo tādējādi izrāde bērnam kļūst par notikumu, nevis iespēju kādas stundas vietā noskatīties izrādi. „Protams, arī skolās ir zāles ar skatuvēm un dažādu tehnisko aprīkojumu, bet dažkārt nav konkrēta cilvēka, kas par to atbild, tādēļ māksliniekiem ir jāspēj pielāgoties dažādām situācijām un jābūt rezerves risinājumam,” pieredzē dalās E. Lipors.

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:


E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Vai tas, ko mēs gribam redzēt, ir ķeksīšu vilcējs, izpildītājs vai radoša personība, kam uzticam pašu dārgāko – savu nākotni?
Aija Tūna, izglītības eksperte


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Edgars ir pārdzēris visu, kas viņam ir.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.