Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Jaunatklātais Gunārs Bērziņš

Autors: @ 01.11.2006

Gunārs Kušķis
Okupācijas muzeja darbinieki novembra sākumā nodeva skatītāju vērtējumam nelielu (29 darbi), bet interesantu un savdabīgu izstādi. Tajā var aplūkot karikatūras, kuras zīmētas padomju karagūstekņu filtrācijas nometnēs. Autors – sava laika populārais karikatūrists Gunārs Bērziņš. Bija laiks, kad G. Bērziņa karikatūras rotāja gandrīz visus laikrakstus un žurnālus. Tās bija visvairāk pieprasītās. Savus darbus G. Bērziņš neliedza arī izstādēm. Par mākslinieku plašāka publika zināja to, ko drīkstēja zināt, kā arī to, kas bija publicēts enciklopēdijās. Padomju Latvijas enciklopēdija par G. Bērziņu klusēja, bet jaunākā, 1995. g. iznākušā enciklopēdijā par māksliniekiem par G. Bērziņu rakstīts tikai tas, cik viņš ražīgs karikatūrists bijis. Par to, ko darījis, pirms sācis strādāt kā karikatūrists avīzēs un žurnālos, nebija ne vārda. Zīmējumi attēlā tapuši nebrīvē, kurā G. Bērziņš atradies no 1945. līdz 1946. g. Šādu viņa dzīves faktu zināja tikai viņa tuvākie draugi un draugu draugi. Arī pats mākslinieks nelabprāt šo tēmu cilāja, ja nu vienīgi labu draugu un paziņu pulciņā, kad risinājās atmiņu pavediens. Mākslinieka dzīves gaitas beidzās jau atjaunotās Latvijas Republikas laikā – 1999. g. Arī Latvijas neatkarības gados mākslinieks par savas dzīves līkločiem plašākai publikai nestāstīja. Šis fakts kopā ar reāliem materiāliem–karikatūrām nonāca Okupācijas muzejā. Un muzeja darbinieki radīja šo izstādi.
Dažādās filtrācijas un soda nometnēs ir atradušies daudzi latviešu mākslinieki. Arī viņi no darba brīvajā laikā ir zīmējuši. Tikai viņu darbi ir saistīti ar sadzīves tēmām, ainavu, portretiem. Citiem vārdiem, darbi ir nopietna rakstura. Bet G. Bērziņš atrašanos nometnēs uztvēris no citas puses. Lai arī šeit bija smags darbs, bads un aukstums, G. Bērziņš, ņemot palīgā primitīvus līdzekļus, iemūžināja savus nometnes biedrus priekos un bēdās.
Saglabāt tādus zīmējumus, kur attēlota nometņu iekšējā dzīve, tajā laikā bija risks, varētu teikt – varonība. Jo gandrīz visi no nometnēm atbrīvojās padomju laikā. Atstājot nometni, bijušie ieslodzītie tika pārbaudīti. Tas tāpēc, lai no nometnes neiznestu neko kompromitējošu. Iznest šādus zīmējumus bija pārgalvība. Šajā reizē risks ir attaisnojies un Latvijas vēsture iegūst oriģinālus materiālus. Izstāde būs skatāma vairākus mēnešus. Un tā dos pārliecinošu liecību par laiku un vietu, kas daudziem skatītājiem ir sveša.

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:


E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Paziņojums

Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Būs jaunas profesijas, un tur varēs palīdzēt tikai radošās industrijas, radošie prāti, tāpēc, domāju, ir būtiski mācīties ieraudzīt neredzamo.
Kristīne Šulce, J. Simsona Madonas Mākslas skolas direktore


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Ričs un Vija darbā „Aka” parādīti kā nekopēja tēva bērni.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.