Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Jaunatklātais Gunārs Bērziņš

Autors: @ 01.11.2006

Gunārs Kušķis
Okupācijas muzeja darbinieki novembra sākumā nodeva skatītāju vērtējumam nelielu (29 darbi), bet interesantu un savdabīgu izstādi. Tajā var aplūkot karikatūras, kuras zīmētas padomju karagūstekņu filtrācijas nometnēs. Autors – sava laika populārais karikatūrists Gunārs Bērziņš. Bija laiks, kad G. Bērziņa karikatūras rotāja gandrīz visus laikrakstus un žurnālus. Tās bija visvairāk pieprasītās. Savus darbus G. Bērziņš neliedza arī izstādēm. Par mākslinieku plašāka publika zināja to, ko drīkstēja zināt, kā arī to, kas bija publicēts enciklopēdijās. Padomju Latvijas enciklopēdija par G. Bērziņu klusēja, bet jaunākā, 1995. g. iznākušā enciklopēdijā par māksliniekiem par G. Bērziņu rakstīts tikai tas, cik viņš ražīgs karikatūrists bijis. Par to, ko darījis, pirms sācis strādāt kā karikatūrists avīzēs un žurnālos, nebija ne vārda. Zīmējumi attēlā tapuši nebrīvē, kurā G. Bērziņš atradies no 1945. līdz 1946. g. Šādu viņa dzīves faktu zināja tikai viņa tuvākie draugi un draugu draugi. Arī pats mākslinieks nelabprāt šo tēmu cilāja, ja nu vienīgi labu draugu un paziņu pulciņā, kad risinājās atmiņu pavediens. Mākslinieka dzīves gaitas beidzās jau atjaunotās Latvijas Republikas laikā – 1999. g. Arī Latvijas neatkarības gados mākslinieks par savas dzīves līkločiem plašākai publikai nestāstīja. Šis fakts kopā ar reāliem materiāliem–karikatūrām nonāca Okupācijas muzejā. Un muzeja darbinieki radīja šo izstādi.
Dažādās filtrācijas un soda nometnēs ir atradušies daudzi latviešu mākslinieki. Arī viņi no darba brīvajā laikā ir zīmējuši. Tikai viņu darbi ir saistīti ar sadzīves tēmām, ainavu, portretiem. Citiem vārdiem, darbi ir nopietna rakstura. Bet G. Bērziņš atrašanos nometnēs uztvēris no citas puses. Lai arī šeit bija smags darbs, bads un aukstums, G. Bērziņš, ņemot palīgā primitīvus līdzekļus, iemūžināja savus nometnes biedrus priekos un bēdās.
Saglabāt tādus zīmējumus, kur attēlota nometņu iekšējā dzīve, tajā laikā bija risks, varētu teikt – varonība. Jo gandrīz visi no nometnēm atbrīvojās padomju laikā. Atstājot nometni, bijušie ieslodzītie tika pārbaudīti. Tas tāpēc, lai no nometnes neiznestu neko kompromitējošu. Iznest šādus zīmējumus bija pārgalvība. Šajā reizē risks ir attaisnojies un Latvijas vēsture iegūst oriģinālus materiālus. Izstāde būs skatāma vairākus mēnešus. Un tā dos pārliecinošu liecību par laiku un vietu, kas daudziem skatītājiem ir sveša.

Komentāri:
Citi lasītāji iesaka:Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)