Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Ieeja skolā – pēc pirkstu nospiedumiem!

Autors: Ingrīda Zvēra @ 11.02.2010

Ieeja skolā – pēc pirkstu nospiedumiem!
Foto: www.siemens.lv

„Jebkurš drošības pasākums skolā veicina bērnu drošību!” Šādi Āgenskalna sākumskolas kolēģu ideju ieviest ieeju skolā pēc pirkstu nospiedumiem komentē Rīgas Valda Zālīša pamatskolas direktora vietniece mācību darbā Inta Raskeviča. Taču par to, vai šis pilotprojekts tiešām tiks īstenots, Āgenskalna pamatskolā vēl diskutē un lems.

Šobrīd Āgenskalna sākumskolā, kurā mācās 548 skolēni, rit karstas diskusijas par jauno skolas drošības sistēmu – biometrisko ierīci, kas skolēniem un viņu vecākiem ļautu iekļūt skolā, pieliekot pirkstus pie iekšdurvīs novietota pirkstu nospiedumu uztvērēja. Vecāki noskaidrojuši, ka biometrijas ierīces uzstādīšana ir lētāka nekā alternatīvi risinājumi. „Tāpat ņemts vērā, ka, piemēram, elektroniskās ieejas kartes šā vecuma bērni varētu arī nozaudēt,” skaidro skolas direktore Ināra Kaķīte.

Tā kā skolā iepriekš bijuši nepatīkami atgadījumi, piemēram, nepiederošas personas pēc ienākšanas skolā devušās uz garderobi, lai, iespējams, kaut ko paņemtu, nolemts, ka nepieciešami nopietnāki drošības pasākumi. „Mūsu dežurantes skolā ir sievietes. Ja nu ienāk kāds cilvēks, kam ir slikti nodomi? Vai tad viņas spēs aizkavēt ļaundarus? Turklāt šajā rajonā apkārt staigā narkomāni,” skaidro skolas direktore. Arī skolas vecāku padome uzskata, ka ar to vien, ka skolas durvis slēdz un tās telpās un teritorijā veic video novērošanu, nepietiek.

„Ierīces uzstādīšana ir pilotprojekts. Datorprogrammu un atpazīšanas ierīci dāvina iekārtas uzstādītājs SIA „DPA”, savukārt, piemēram, par datora iegādi būs jāmaksā vecākiem,” skaidro vecāku padomes priekšsēdētājs Modris Skrodelis. Pagaidām vēl nevar pateikt, cik maksās sistēmas ieviešana, taču aprēķināts, ka bērna vecākiem tam būtu jāatvēl ne vairāk kā lats. „Līgums ar uzņēmumu nav noslēgts, un skolā vēl arvien izvērtē ierīces ieviešanu. Taču galējo lēmumu, vai sistēmu ieviesīs, plānots pieņemt šīs nedēļas laikā,” informē I. Kaķīte. „Kamēr mums līdz galam nebūs pateikts vecāku „jā”, sistēmu neuzstādīsim,” viņa skaidro. Jāpiebilst, ka pirkstu nospiedumi datu bāzē saglabāsies nevis kā personas dati, bet gan kā noteiktas ciparu virknes. Ja sistēmu ieviesīs, jābūt arī alternatīvai, lai bērni, kuru vecāki nevēlas mācību iestādes rīcībā nodot savus pirkstu nospiedumus, var iekļūt skolā. Tāpēc, ja sistēma tiks ieviesta, arī turpmāk mācību iestādē būs iespējams iekļūt, piezvanot pie durvīm un uzgaidot, kamēr skolas telpās ielaidīs dežurants.

           

Vai pārāk nopietns drošības pasākums?

Šīs biometrijas ierīces, kas ļautu skolā iekļūt pēc pirkstu nospiedumiem, ieviešanai nepieciešams pilnīgs audzēkņu vecāku apstiprinājums. Taču, pat ja vecāki piekritīs, to var nepieļaut Datu valsts inspekcija (DVI). DVI norāda, ka nepiederošu personu iekļūšanu mācību iestādes telpās veiksmīgi var novērst, ieviešot elektroniskās ieejas kartes, un pirkstu nospiedumu izmantošana ir pēdējais, pie kā jāķeras.

„Runājot par cilvēktiesību jomu, izmaksu jautājums nebūt nav arguments. Ja skola iecerējusi vākt tik īpašus datus, kādi ir pirkstu nospiedumi, jāatceras, ka to var darīt tikai situācijā, kad pastāv draudi bērnu dzīvībai vai veselībai. Vecākiem, kuriem nav iebildumu pret šādas ierīces izmantošanu, būtu jāsniedz rakstveida piekrišana,” skaidro DVI direktore Signe Plūmiņa.

Fizisko personu datu aizsardzības likumā noteikts, ka datu apstrāde jāreģistrē DVI. Inspekcija tad arī izvērtēs konkrēto gadījumu. Ja tā pārliecināsies, ka biometrijas ierīces ieviešana mācību iestādē nav pamatota, datu apstrādi var liegt.

 

Ja skatīsies, nosargās

Protams, drošība skolās ir augstu vērtējama, taču vai tiešām ieeja skolā jākontrolē ar pirkstu nospiedumiem? Zane Ozola, privātās vidusskolas „Patnis” valdes priekšsēdētāja, uzskata, ka ņemt no bērniem pirkstu nospiedumus ir pretdabiski. „Ja ieeju skolā skatās, tad tā tiks nosargāta,” uzskata Z. Ozola. „Vidusskola „Patnis” neko līdzīgu negrasās ieviest savā praksē. Neuzskatu, ka šāda metode ir mūsdienīga, un mēs to nedarīsim. Par skolas drošību ir atbildīga apsardzes firma, un ir sargi. Līdz šim ar šiem drošības pasākumiem mums nav bijis nekādu problēmu, un jaunieši skolā ir drošībā,” komentē Z. Ozola.

Ieeju skolā pēc pirkstu nospiedumiem pozitīvi vērtē Andreja Pumpura Rīgas 11. pamatskolas sākumskolas direktora vietniece mācību darbā Ilze Bērziņa: „Šī ideja izklausās izcili. Vienīgi, manuprāt, problēmas varētu radīt tas, ka ir liels skaits to cilvēku, kas bērnu ved uz skolu vai atbrauc pakaļ – vecmāmiņas, vectētiņi, onkuļi, tantes, vecāki – visiem pirkstu nospiedumus neņemsi, bet bērnam vajag ieiet skolā pakaļ... Un, protams, finansiālais aspekts – cik tad beigās šī biometrijas ierīces ieviešana izmaksās.” I. Bērziņa gan šaubās, vai ko līdzīgu ieviestu savā pamatskolā: „Mums ir maza pamatskola, aptuveni 330 bērni, un cits citu pazīstam. Šobrīd drošību skolā kontrolē sargs, kā arī līdz ar pirmo stundu sākšanos ārdurvis tiek slēgtas, bērnus neviens nedrīkst pavadīt tālāk par garderobi. Līdz šim šie drošības pasākumi mūs nav pievīluši, tādēļ neplānojam neko mainīt – jo īpaši, ja tas prasa papildus finansiālos izdevumus.”

Arī Rīgas Valda Zālīša pamatskolā drošību garantē slēgtās skolas durvis. „Lai ienāktu skolā, jāpiezvana pie durvīm. Sargs ielaidīs apmeklētāju, kurš, savukārt, pierakstās, cikos ienāk un cikos atstāj skolas telpas,” informē direktores vietniece Inta Rakēviča. „Protams, viens no aspektiem, kas nosaka aktivitātes skolēnu drošībai, ir finanses, taču pašreizējā sistēma darbojas, un bērni ir drošībā. Par Āgenskalna sākumskolas iespējamo pāreju uz ieeju skolā ar pirkstu nospiedumiem varu teikt tikai vienu – jebkurš drošības pasākums skolā veicina bērnu drošību!”

Komentāri:
zurka

11.03.2010 16:19

Patņa īpašnieces vietā es jau nu gan turētu muti. Mani bērni tur gāja, tāpēc zinu, ko runāju. Patnī drošības jautājums ir pilnīgi atstāts novārtā - katrs var nākt iekšā, jo vienīgais šķērslis būs ladzīga garderobiste/apsardze, kura jau nu nevienu apturēt nespēs. Pagalmam pat sēta nav viscaur aplikta.

Citi lasītāji iesaka:Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)