Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Kas ir pozitīvā psiholoģija, un cik nepieciešama tā ir Latvijā?

Autors: Kaspars Bikše @ 22.12.2009.

Kas ir pozitīvā psiholoģija, un cik nepieciešama tā ir Latvijā?
Foto: internets

Ieskats pozitīvās psiholoģijas vēsturē un terminos
Tās metodoloģiskais pamats ir humānistiskā psiholoģija un biheiviorisms. Pozitīvā psiholoģija oficiāli ir deklarēta 1999. gadā Amerikā. Tās pamattēze, akcents pētījumos un praksē ir: labklājība, prieks, laime, optimisms, pozitīvā pieredze un tamlīdzīgi jēdzieni.

lasīt tālāk

Skolēnu mācību firmas – produkti ar augstu vērtību

Autors: Raivis Spalvēns @ 17.12.2009.

 Skolēnu mācību firmas – produkti ar augstu vērtību
Foto: JAL

Pašdarināti konfekšu trauciņi, auskari, kaklarotas u. c. rokdarbi, deju un florbola treniņu iespējas, pasākumu organizēšana, vannas sāls ražošana, ekoloģisku, gaismu atstarojošu somu darināšana, koka rotaļlietu un spēļu ražošana, gida pakalpojumi, inovatīvi informācijas tehnoloģiju risinājumi – šie ir tikai daži skolēnu izgudrojumi un biznesa idejas, kas pagājušajā nedēļā tika prezentētas „Skolēnu mācību firmu” (SMF) pasākumā, ko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) īstenotajā „Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programmā” ar ERAF un ES atbalstu rīko biedrība „Junior Achievement – Latvija” (JAL).

lasīt tālāk

Aktuālais izglītības pētniecībā – nacionālais un starptautiskais skatījums

Autors: Rūdolfs Kalvāns, Latvijas Universitāte @ 10.12.2009.

No šī gada 30. novembra līdz 1. decembrim Stokholmā Eiropas Komisijas Izglītības un kultūras ģenerāldirektorāts sadarbībā ar Zviedrijas valdību organizēja starptautisku konferenci „Improving Education – Evidence from Secondary Analysis of International Studies”. Konferences ietvaros tika skarti būtiskie vidējās izglītības kvalitātes un pētniecības jautājumi, tajā skaitā decentralizācijas jautājumi, vadības ietekme, agrīnā profesionālā virziena sadale, IKT loma u. c. tēmas.

lasīt tālāk

Nākamais mācību semestris nāk ar jauniem izaicinājumiem skolu direktoriem

Autors: Katrīna Slišāne @ 10.12.2009.

Nākamais mācību semestris nāk ar jauniem izaicinājumiem skolu direktoriem
Foto: LIVA

Lai arī šis gads skolās solās beigties uz samērā priecīgas nots, kam par pamatu ir ne tikai 2010. gada valsts budžetā paredzētais pedagogu darba samaksas palielinājums, bet arī beidzot uzsāktie Eiropas Sociālā fonda projekti pedagogu konkurētspējas paaugstināšanai, nākamais semestris skolu direktoriem varētu sagādāt ne mazums galvassāpju, gan nodarbojoties ar papildus algām piešķirtā finansējuma sadali, gan ieviešot izmaiņas skolu iekšējās kārtības noteikumos, gan arī pielāgojoties izmaiņām vērtēšanas sistēmā ceturtajām klasēm.

lasīt tālāk

Trūkstošais posms jaunajiem skolotājiem darba dzīves uzsākšanā

Autors: Katrīna Slišāne @ 03.12.2009.

 Trūkstošais posms jaunajiem skolotājiem darba dzīves uzsākšanā
Foto: www.iespejamamisija.lv


„Latvijai ir lielas perspektīvas jauno skolotāju sagatavošanā,” pagājušajā nedēļā Latvijas Universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātes (LU PPF) rīkotajā diskusijā par kvalitatīvu skolotāju izglītību sacīja LU PPF dekāns Andris Kangro, akcentējot ne vien augsto līmeni, bet arī apjomu, kādā Latvijas lielākā universitāte piedāvā pedagoģisko izglītību. Lai arī dekāna teikto vismaz atklāti neapšaubīja neviens no klātesošajiem augstskolu un skolu pārstāvjiem, galu galā par vienu no galvenajiem diskusijas jautājumiem izvirzījās tas, kādēļ tomēr daudzas no studiju gados iegūtajām zināšanām un atziņām tā arī neparādās jauno pedagogu darba praksē.

lasīt tālāk

Sociālās zināšanas kā slogs? [1]

Autors: Aivars Tabuns, profesors, LU Sociālo zinātņu fakultātes Socioloģijas nodaļa Avots: www.delfi.lv @ 03.12.2009.

Pēdēju gadu diskusijās par Latviju kā zināšanu sabiedrību sociālo zinātņu ieguldījums tiek apspriests diezgan reti. Tas ir paradoksāli, jo Latvijai ir daudz neatrisinātu sociālo jautājumu. Tipiskie sociālās rīcības modeļi neliecina, ka sabiedrība un lēmumu pieņēmēji ir labi informēti par sabiedrībā notiekošo, par sociāliem riskiem un sociālām iespējām.

lasīt tālāk

Kādēļ izvēlēties studēt Savienotajās Valstīs?

Autors: Madara Valtere @ 26.11.2009.

 Kādēļ izvēlēties studēt Savienotajās Valstīs?
Foto: Madara Valtere

Novembra beigās Rīgas Tehniskās universitātes lielo aulu piepildīja skolēni un studenti. Viņi bija atnākuši uz ASV Izglītības informācijas un testēšanas centra (Education USA) rīkoto izglītības dienu, lai saņemtu informāciju par studiju iespējām ASV, uzzinātu par citu studentu un skolēnu pieredzi, kā arī par pieteikšanos un stipendijām.

lasīt tālāk

„Piecos gados zināju, ka būšu skolotāja”

Autors: Madara Valtere @ 26.11.2009.

„Piecos gados zināju, ka būšu skolotāja”
Foto: Madara Valtere

„Es vienkārši strādāju savā darbā,” tā pavisam pieticīgi saka Natālijas Draudziņas ģimnāzijas angļu valodas skolotāja Rita Medne, kura nupat par ilggadēju nozīmīgu ieguldījumu pedagoģiskajā darbā saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi.

lasīt tālāk

Par situāciju pirmsskolas izglītībā [1]

Autors: Ilona Upeniece, Bērnu futbola attīstības centra valdes priekšsēdētāja @ 26.11.2009.

Pirmsskolas izglītības asociācija, iepazīstoties ar IZM sagatavotajiem dokumentiem un dokumentu projektiem, kā arī ar izveidojušos situāciju pirmsskolas izglītībā, uzskata par nepieciešamu izteikt savu viedokli un lūgt atbildi uz šādiem jautājumiem, atzīmējot, ka līdz šim uz pirmsskolas izglītības iestāžu vēstulēm esam saņēmuši formālas, absurdas un pat nepatiesas atrunu atbildes. I Izlasot IZM 14.09.2009. rīkojumu Nr. 380 „Par pirmsskolas izglītības programmu paraugu apstiprināšanu”, ir nesaprotams –

lasīt tālāk

Iespējams, nākamgad samaksās arī par konkrētiem darba pienākumiem

Autors: Daiga Kļanska @ 19.11.2009.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) 2010. gada plānotais budžets ir 183 miljoni latu, kas salīdzinājumā ar šā gada budžetu pēc veiktajiem grozījumiem ir par gandrīz 25 miljoniem mazāks. IZM Finanšu departamenta direktore Inga Štāle skaidro, ka procentuāli samazinājumi ir ļoti dažādi, tie aprēķināti, ņemot vērā sociālo partneru veikto IZM funkciju izvērtējumu. Taču, kamēr Saeima vēl nav pieņēmusi nākamā gada valsts budžetu, vēl nevar būt pārliecība par to, ka tajā netiks ieviestas lielas korekcijas.

lasīt tālāk

E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Ne ar tehnoloģijām pārbāzta, bet tāda,kuras procesos mērķtiecīgi ir paredzēts laiks jēgpilnām sarunām, lai acis ne monitoros, bet citu cilvēku acīs.Cerams, arī šāds kritērijs parādīsies, 21. gadsimta Latvijas skolas vērtējot.
Aija Tūna, izglītības eksperte


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Gundega Repše savā stāstā cilvēkus galina dažādi; citi mirst mīlot, citi vēl citādi, bet interesanti, ka gandrīz visos stāstos mirst suns. Tas ir, manuprāt, simbols, kas apzīmē kaut ko ļoti tuvu, ne mīlestību, bet vērtību.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.