Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Zinātne ceļ sabiedrību un kultūru [1]

Autors: Helēna Grīnberga @ 24.02.2010.

Zinātne ceļ sabiedrību un kultūru
Foto: No personīgā arhīva

Akadēmiķis Jānis Stradiņš sarunā ar Helēnu Grīnbergu


Lai  ietu uz priekšu, jāzina kāds bija ceļa sākums. Šķiet, ka tieši ar šādu mērķi  esat radījis vienu no, manuprāt, saistošākajām un nozīmīgākajām Latvijas monogrāfijām, kas veltīta zinātnes un izglītības vēsturei. Vai šai vairāk kā 600 lappušu grāmatai  Zinātnes un augstskolu sākotne Latvijā ir sagaidāms arī turpinājums?

Sākumā gribētu iepazīstināt ar jau Jūsu minēto 2009. gada nogalē iznākušo izdevumu. Tajā zinātņu attīstība Latvijā parādīta sistemātiskā tvērumā, kopš pašiem pirmsākumiem. Grāmata ir tāds kā enciklopēdisks izdevums, Latvijas zinātnes un augstākās izglītības agrīnā posma vienlaidus rezumējums, zinātnē sasniegtā un nepabeigtā inventarizācijas grāmata, tā sakot, 7 gadsimtu garumā – no 13. gadsimta līdz 19. gadsimta beigām. Šāda darba mūsu vēstures literatūrā nav bijis.

lasīt tālāk

Lai veidotu emocionāli drošu skolas vidi ir jāīsteno virkne pasākumu [2]

Autors: Daiga Kļanska @ 24.02.2010.

Lai veidotu emocionāli drošu skolas vidi ir jāīsteno virkne pasākumu
Foto: www.photos.com

Februāra vidū Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas deputāti aicināja atbildīgās amatpersonas izstrādāt risinājumus, kas palīdzētu veidot emocionāli drošu skolas vidi. Apakškomisijas deputāti secināja, ka valstī nav vienota plāna pret bērniem vērstās vardarbības jeb mobinga novēršanai mācību iestādēs un aicināja atbildīgās ministrijas iesniegt apakškomisijai priekšlikumus grozījumiem normatīvajos aktos. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta - Riekstiņa uzskata, ka mobinga plāns pats par sevi situāciju skolās neuzlabos, taču vardarbību skolās var mazināt, īstenojot vairākus pasākumus.

lasīt tālāk

Kad mūzika ļauj gūt virsroku talantam, nevis cilvēku vajadzībām

Autors: Madara Valtere @ 24.02.2010.

Kad mūzika ļauj gūt virsroku talantam, nevis cilvēku vajadzībām
Foto: Publicitātes foto

Viss klasē ir kā parasti, tikai nošu vietā uz lapas redzami krāsaini kvadrāti, trijstūri un apļi. Šādas neparastas piezīmes ir atslēga, lai arī bērni ar intelektuālam vai attīstības nepilnībām varētu apgūt mūziku. Iespējams nākotnē varētu izveidoties jauna veida profesionālās mūzikas grupas, kur spēlētu cilvēki ar īpašām vajadzībām, jauna auditorija, kuri klausītos šos jaunos mūziķus- jauna mūzikas tirgus izveidi prognozē Somijas kolēģi.

lasīt tālāk

Ieeja skolā – pēc pirkstu nospiedumiem! [1]

Autors: Ingrīda Zvēra @ 11.02.2010.

Ieeja skolā – pēc pirkstu nospiedumiem!
Foto: www.siemens.lv

„Jebkurš drošības pasākums skolā veicina bērnu drošību!” Šādi Āgenskalna sākumskolas kolēģu ideju ieviest ieeju skolā pēc pirkstu nospiedumiem komentē Rīgas Valda Zālīša pamatskolas direktora vietniece mācību darbā Inta Raskeviča. Taču par to, vai šis pilotprojekts tiešām tiks īstenots, Āgenskalna pamatskolā vēl diskutē un lems.

lasīt tālāk

Starptautiskajā izstādē iegūst kontaktus un jaunas idejas [1]

Autors: Raivis Spalvēns @ 11.02.2010.

Starptautiskajā izstādē iegūst kontaktus un jaunas idejas
Foto: No personīgā arhīva

Tikko atgriezies no starptautiskās izglītības tehnoloģiju izstādes “BETT 2010”, uzņēmuma AS “Datorzinību centrs” valdes priekšsēdētājs Andris Ķikāns pauž gandarījumu par dalību tajā. “BETT 2010” laikā uzņēmumam ne tikai izveidojušies interesanti lietišķi kontakti, kas nākotnē varētu pārtapt nozīmīgos līgumos, bet arī uzzināts par jaunumiem nozarē un nākotnes perspektīvām. “Izstāde lieku reizi ļāva gūt pārliecību, ka neatpaliekam mūsu piedāvājuma kvalitātes un novitātes jomā,” uzsver A. Ķikāns.

lasīt tālāk

Gudrības skola

Autors: Jānis Martinsons @ 09.02.2010.

Uzdevums un mērķis

 

Zināšanu mācīšanās tagad pastāvošajās skolās audzēkņiem ir nepatīkama. Jaukākās atmiņas no skolas laikiem saistās ar to, kas atrodas ārpus zināšanu iegaumēšanas, t. i., ar skolas sabiedrisko dzīvi, sarīkojumiem, ekskursijām, draudzīgu attiecību nodibināšanu. Svarīgs ir apstāklis, ka skolu audzēkņi nonāk līdzīga vecuma jauniešu pulkā, kam visiem ir kopīgas intereses. Tas viss padara skolas apmeklēšanu patīkamāku un palīdz mazināt piespiestās zināšanu uzņemšanas radīto pretīgumu.

lasīt tālāk

Katrā novadā atšķirīgi lemts par darba samaksas palielinājumu pedagogiem [1]

Autors: Daiga Kļanska @ 04.02.2010.

Katrā novadā atšķirīgi lemts par darba samaksas palielinājumu pedagogiem
Foto: Evija Trifanova/LETA

No šā gada 1. janvāra tika palielināts valsts mērķdotācijas apjoms pedagogu darba samaksai. Saskaņā ar ministrijas aprēķiniem no 1. janvāra finansējuma apjoms, kas pēc jaunā izglītības finansēšanas modeļa „nauda seko skolēnam” tiks maksāts par viena skolēna izglītošanu, tiks palielināts par 36%. Tas nozīmē, ka par viena bērna izglītošanu vidēji tiks maksāti 650 lati gadā līdzšinējo 463 latu vietā. Taču tas nebūt nenozīmē, ka katrs skolotājs par janvāri saņems par 36% lielāku darba algu. Katrā novadā ir atšķirīgi lemts, kā sadalīt palielināto valsts mērķdotācijas apjomu pedagogu darba samaksai. Turklāt arī novados meklēts godīgākais risinājums naudas sadalījumam starp lielajām un mazajām skolām.

lasīt tālāk

Ceļā uz X Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem

Autors: Baiba Šteina @ 04.02.2010.

Ceļā uz X Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem
Foto: Publicitātes foto

Baiba Šteina

X Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku deju lielkoncerta koncepcijas autore un mākslinieciskā vadītāja, speciāli "Izglītībai un Kultūrai

Kā tapa deju svētku lielkoncerta programma „Deja kāpa debesīs”

Šovasar Rīgā pulcēsies tie laimīgie 12 500 dziedātāju, vairāk nekā tūkstoš dejotāju un pusotrs tūkstotis spēlmanīšu (tāds ir Izglītības un zinātnes ministrijas noteiktais dalībnieku skaits), kurus no gandrīz divreiz lielāka gribētāju skaita pavasara atlases skatēs izvēlēsies labvēlīgas un profesionālas žūrijas.   

 

lasīt tālāk

Skolas kā satelīti attīstības izglītībai Latvijā [1]

Autors: Māra Ozoliņa @ 28.01.2010.

Skolas kā satelīti attīstības izglītībai Latvijā

Izglītības attīstības centrs (IAC) līdz 9. februārim aicina skolu komandas pieteikties līdzdalībai jaunā projektā - Skolas kā satelīti attīstības izglītībā. Plānots, ka projekts ilgs divus gadus un tajā tiks iesaistītas deviņas Latvijas skolu komandas.

 

 

lasīt tālāk

Ceļojums pa Eiropu ar Commenius

Autors: Ingrīda Zvēra @ 25.01.2010.

Ceļojums pa Eiropu ar Commenius
Foto: http://media-cdn.tripadvisor.com

Programma Commenius ļauj piepildīties daudziem sapņiem! Gan jau praktizējošiem pedagogiem, gan vēl tikai pedagoģijas studentiem un pedagoģijas grāda ieguvējiem, kas nav strādājuši izglītības nozarē, ir iespēja iegūt stipendiju, lai uz noteiktu laiku programmas Comenius ietvaros gūtu jaunu pieredzi, strādājot kādā no Eiropas skolām vai piedaloties šīs apmācības rīkotos kursos. Arvien vairāk skolotāju ir gatavi izmantot šo iespēju, jo galvenās prasības ir liela motivācija un svešvalodas zināšanas, lai varētu brīvāk darboties izvēlētajā programmā.

lasīt tālāk


Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)