Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Galvaspilsētā uz izglītības rēķina taupīts netiek

Autors: Katrīna Slišāne @ 11.03.2010.

Galvaspilsētā uz izglītības rēķina taupīts netiek
Foto: Evija Trifanova/ LETA

Izglītībai, interešu izglītībai un kultūrai Rīgas pašvaldība naudu nekad nav īpaši ekonomējusi, apgalvo Rīgas Domes Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis, sakot, ka arī krīzes laikā Rīgā tiek domāts gan par izglītības pieejamību, gan kvalitāti. Tad nu par to, kādēļ situācija izglītības saimniecībā galvaspilsētā salīdzinājumā ar daudziem citiem Latvijas reģioniem ir tik laba un kas ir aktuālākās problēmas šajā „lauciņā”, aicinājām uz sarunu pašu G. Helmani.

lasīt tālāk

Kā vecākiem atrast bērna problēmām labvēlīgu risinājumu?

Autors: Anita Šteina @ 04.03.2010.

Savā praksē, pielietojot mediatora zināšanas, konfliktos un problēmās nonākušiem bērniem, rast labvēlīgu risinājumu dažkārt apgrūtina vecāku attieksme, kura nevis palīdz, bet pat kavē problēmas risināšanas gaitu, tāpēc šī raksta mērķis ir dalīties ar vecākiem savās domās un pieredzē, kā veiksmīgāk risināt problēmsituācijas. Minēšu, manuprāt, svarīgākos veidus jeb problēmu risinājumu atslēgas.

 

lasīt tālāk

Ceļā uz sešgadnieku skološanu [1]

Autors: Katrīna Slišāne @ 04.03.2010.

Ceļā uz sešgadnieku skološanu
Foto: www.photos.com

Kaut arī septembrī pēc izglītības un zinātnes ministres pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Augusta Brigmaņa aicinājuma tika apturēta turpmāka likumu grozījumu virzība, kas paredz uzsākt bērnu skološanu no sešu gadu vecuma, darbs pie šādai reformai nepieciešamās mācību satura pārskatīšanas turpinās pilnā sparā. Ar jauno mācību priekšmetu programmu un standartu projektiem Valsts izglītības satura centrs (VISC) jau martā plāno iepazīstināt pedagogus, solot vērā ņemt arī konstruktīvus priekšlikumus to pilnveidei.

lasīt tālāk

Deju vilciņš iegriezts

Autors: Baiba Šteina @ 04.03.2010.

Deju vilciņš iegriezts
Foto: Publicitātes foto

Baiba Šteina

X Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku deju lielkoncerta un TDA „Zelta sietiņš” mākslinieciskā vadītāja, Speciāli „Izglītībai un Kultūrai”       

Atšifrēju virsrakstu:

deju – jo tieši divdesmit nedēļas atlikušas līdz X Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku pirmajiem deju mēģinājumiem;

vilciņš – ne tas, kas mežā mīt, bet rotaļu vilciņš, kas izvēlēts par svētku galveno zīmi;

iegrieztsjo 2. martā sākušās republikas deju kolektīvu atlases skates, kas turpināsies līdz 20. aprīlim.

lasīt tālāk

Kopjot latvietību Sibīrijā [2]

Autors: Māra Ozoliņa @ 04.03.2010.

Kopjot latvietību Sibīrijā
Foto: No personīgā arhīva

Lai veicinātu latviešu valodas apguvi un pilnveidi diasporā, jau vairākus gadus no Latvijas uz Sibīriju tiek sūtīti latviešu valodas skolotāji. Pedagogi, kuri ik gadu dodas uz Augšbebru ciemu Omskas apgabalā un Maksim Gorkij ciemu Baškīrijā, rūpējas ne tikai par tālienē dzīvojošo tautiešu dzimtās valodas apguvi, bet arī par latviešu tautas mākslas prasmju un tradīciju saglabāšanu. Uz Sibīriju pērnā gada oktobrī devās arī 22 gadus jaunais Siguldas 2. vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotājs Iļja Poļakovs.

lasīt tālāk

„Izglītība nedrīkst būt administratīvo izdevumu ķīlnieks!”

Autors: Ingrīda Zvēra @ 04.03.2010.

„Izglītība nedrīkst būt administratīvo izdevumu ķīlnieks!”
Foto: LETA

Ar šādu moto Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretārs Mareks Gruškevics aicina strādāt un izprast nepieciešamās izmaiņas izglītības sistēmā visos tās līmeņos. „Izglītības politikas nostādnes tika plānotas, nerēķinoties ar šādu ekonomisko situāciju, kādā esam pašlaik. Šobrīd prioritātes ir mainījušās. Ir jāaptur iesākti projekti, daudz kas jāpārplāno vai jāvirza no jauna – atbilstoši šā brīža vajadzībām,” M. Gruškevics intervijā pauž IZM nostāju par izglītības aktualitātēm.

 

lasīt tālāk

Zinātne ceļ sabiedrību un kultūru [1]

Autors: Helēna Grīnberga @ 24.02.2010.

Zinātne ceļ sabiedrību un kultūru
Foto: No personīgā arhīva

Akadēmiķis Jānis Stradiņš sarunā ar Helēnu Grīnbergu


Lai  ietu uz priekšu, jāzina kāds bija ceļa sākums. Šķiet, ka tieši ar šādu mērķi  esat radījis vienu no, manuprāt, saistošākajām un nozīmīgākajām Latvijas monogrāfijām, kas veltīta zinātnes un izglītības vēsturei. Vai šai vairāk kā 600 lappušu grāmatai  Zinātnes un augstskolu sākotne Latvijā ir sagaidāms arī turpinājums?

Sākumā gribētu iepazīstināt ar jau Jūsu minēto 2009. gada nogalē iznākušo izdevumu. Tajā zinātņu attīstība Latvijā parādīta sistemātiskā tvērumā, kopš pašiem pirmsākumiem. Grāmata ir tāds kā enciklopēdisks izdevums, Latvijas zinātnes un augstākās izglītības agrīnā posma vienlaidus rezumējums, zinātnē sasniegtā un nepabeigtā inventarizācijas grāmata, tā sakot, 7 gadsimtu garumā – no 13. gadsimta līdz 19. gadsimta beigām. Šāda darba mūsu vēstures literatūrā nav bijis.

lasīt tālāk

Lai veidotu emocionāli drošu skolas vidi ir jāīsteno virkne pasākumu [2]

Autors: Daiga Kļanska @ 24.02.2010.

Lai veidotu emocionāli drošu skolas vidi ir jāīsteno virkne pasākumu
Foto: www.photos.com

Februāra vidū Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas deputāti aicināja atbildīgās amatpersonas izstrādāt risinājumus, kas palīdzētu veidot emocionāli drošu skolas vidi. Apakškomisijas deputāti secināja, ka valstī nav vienota plāna pret bērniem vērstās vardarbības jeb mobinga novēršanai mācību iestādēs un aicināja atbildīgās ministrijas iesniegt apakškomisijai priekšlikumus grozījumiem normatīvajos aktos. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta - Riekstiņa uzskata, ka mobinga plāns pats par sevi situāciju skolās neuzlabos, taču vardarbību skolās var mazināt, īstenojot vairākus pasākumus.

lasīt tālāk

Kad mūzika ļauj gūt virsroku talantam, nevis cilvēku vajadzībām

Autors: Madara Valtere @ 24.02.2010.

Kad mūzika ļauj gūt virsroku talantam, nevis cilvēku vajadzībām
Foto: Publicitātes foto

Viss klasē ir kā parasti, tikai nošu vietā uz lapas redzami krāsaini kvadrāti, trijstūri un apļi. Šādas neparastas piezīmes ir atslēga, lai arī bērni ar intelektuālam vai attīstības nepilnībām varētu apgūt mūziku. Iespējams nākotnē varētu izveidoties jauna veida profesionālās mūzikas grupas, kur spēlētu cilvēki ar īpašām vajadzībām, jauna auditorija, kuri klausītos šos jaunos mūziķus- jauna mūzikas tirgus izveidi prognozē Somijas kolēģi.

lasīt tālāk

Ieeja skolā – pēc pirkstu nospiedumiem! [1]

Autors: Ingrīda Zvēra @ 11.02.2010.

Ieeja skolā – pēc pirkstu nospiedumiem!
Foto: www.siemens.lv

„Jebkurš drošības pasākums skolā veicina bērnu drošību!” Šādi Āgenskalna sākumskolas kolēģu ideju ieviest ieeju skolā pēc pirkstu nospiedumiem komentē Rīgas Valda Zālīša pamatskolas direktora vietniece mācību darbā Inta Raskeviča. Taču par to, vai šis pilotprojekts tiešām tiks īstenots, Āgenskalna pamatskolā vēl diskutē un lems.

lasīt tālāk

E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Patstāvīgs radošums, brīvības un atbildības līdzsvars – tādiem būtu jābūt dzīves un izglītības galvenajiem veselā saprāta izvirzītajiem vērtību orientieriem.
Andris Broks, Latvijas Universitātes emeritētais profesors


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Viņi abi iemīlējās apavu veikalā jau no pirmā acu uzmetiena.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.