Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Aktuāli – studiju un studējošā kredīti [1103]

Autors: No IZM informatīvā ziņojuma @ 18.03.2010.

Aktuāli – studiju un studējošā kredīti
Foto: Lita Krone/LETA

2010. gada 9. februārī tika apstiprināti grozījumi Ministru kabineta 2001. gada 29. maija noteikumos Nr. 220 „Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu”. Par tiem esam saņēmuši vairākus jautājumus, uz kuriem atbildēt lūdzām Studiju un zinātnes administrācijas vadītāju Jāni Ķirsonu.

 

lasīt tālāk

Pēc 5 gadiem – 30 profesionālās skolas un 10 integrētās izglītības iestādes [2]

Autors: Daiga Kļanska @ 18.03.2010.

Pēc 5 gadiem – 30 profesionālās skolas un 10 integrētās izglītības iestādes
Foto: www.photos.com

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas pamatnostādnēs 2010.–2015. gadam paredzēts, ka no patlaban esošajām 59 profesionālās izglītības iestādēm 2015. gadā IZM padotībā būs 30 profesionālās skolas, tostarp 14 profesionālās izglītības kompetences centri un 10 pašvaldību integrētās izglītības iestādes, kuras apvienotu ar vispārējās izglītības vai interešu izglītības iestādēm. Taču izglītības iestāžu vadītāji pauž šaubas, vai pamatnostādnēs piedāvātais risinājums būs visefektīvākais un vai tas laika gaitā nemainīsies. Vairāki skolu direktori par optimizāciju runāt atteicās, jo neesot droši par savas skolas nākotni.

lasīt tālāk

Vai ietaupīs, nezaudējot kvalitāti?

Autors: Linda Tunte @ 18.03.2010.

Vai ietaupīs, nezaudējot kvalitāti?
Foto: Internets

Jau nākamajā mācību gadā mūzikas un mākslas skolu audzēkņi mācīsies pēc jaunas programmas, kas izstrādāta pagājušā vasarā. Ministrijas pārstāvji piekrīt, ka viss notiek pārāk ātri, bet tā ir vienīgā izeja, lai saglabātu skolu skaitu. Savukārt skolotāji iebilst pret vairākiem reformas nosacījumiem.

lasīt tālāk

Kā jauniešiem „pārziemot” krīzi?

Autors: Māra Ozoliņa @ 11.03.2010.

Kā jauniešiem „pārziemot” krīzi?
Foto: Evija Trifanova/LETA

Šobrīd Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) kā bezdarbnieki reģistrējušies vairāk nekā 27 000 jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Savukārt LR Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotajās pagājušā un šā gada prognozēs paredzēts, ka pavasarī augstākās un profesionālās mācību iestādes absolvēs vēl 33 000 jauniešu. Kādas ir šo jauno cilvēku karjeras izredzes Latvijā, kas būtu jādara, lai viņi šos grūtos laikus pārziemotu” Latvijā, nevis aizplūstu” uz ārzemēm – par šiem un vēl citiem jautājumiem, kuri saistīti ar nodarbinātības un izglītības tēmu, valsts amatpersonas, uzņēmēji un nozaru speciālisti sprieda biedrības Jauniešu konsultācijas” un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) rīkotajā diskusijā, kas norisinājās februārā beigās.

 

lasīt tālāk

Galvaspilsētā uz izglītības rēķina taupīts netiek

Autors: Katrīna Slišāne @ 11.03.2010.

Galvaspilsētā uz izglītības rēķina taupīts netiek
Foto: Evija Trifanova/ LETA

Izglītībai, interešu izglītībai un kultūrai Rīgas pašvaldība naudu nekad nav īpaši ekonomējusi, apgalvo Rīgas Domes Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis, sakot, ka arī krīzes laikā Rīgā tiek domāts gan par izglītības pieejamību, gan kvalitāti. Tad nu par to, kādēļ situācija izglītības saimniecībā galvaspilsētā salīdzinājumā ar daudziem citiem Latvijas reģioniem ir tik laba un kas ir aktuālākās problēmas šajā „lauciņā”, aicinājām uz sarunu pašu G. Helmani.

lasīt tālāk

Kā vecākiem atrast bērna problēmām labvēlīgu risinājumu?

Autors: Anita Šteina @ 04.03.2010.

Savā praksē, pielietojot mediatora zināšanas, konfliktos un problēmās nonākušiem bērniem, rast labvēlīgu risinājumu dažkārt apgrūtina vecāku attieksme, kura nevis palīdz, bet pat kavē problēmas risināšanas gaitu, tāpēc šī raksta mērķis ir dalīties ar vecākiem savās domās un pieredzē, kā veiksmīgāk risināt problēmsituācijas. Minēšu, manuprāt, svarīgākos veidus jeb problēmu risinājumu atslēgas.

 

lasīt tālāk

Ceļā uz sešgadnieku skološanu [1]

Autors: Katrīna Slišāne @ 04.03.2010.

Ceļā uz sešgadnieku skološanu
Foto: www.photos.com

Kaut arī septembrī pēc izglītības un zinātnes ministres pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Augusta Brigmaņa aicinājuma tika apturēta turpmāka likumu grozījumu virzība, kas paredz uzsākt bērnu skološanu no sešu gadu vecuma, darbs pie šādai reformai nepieciešamās mācību satura pārskatīšanas turpinās pilnā sparā. Ar jauno mācību priekšmetu programmu un standartu projektiem Valsts izglītības satura centrs (VISC) jau martā plāno iepazīstināt pedagogus, solot vērā ņemt arī konstruktīvus priekšlikumus to pilnveidei.

lasīt tālāk

Deju vilciņš iegriezts

Autors: Baiba Šteina @ 04.03.2010.

Deju vilciņš iegriezts
Foto: Publicitātes foto

Baiba Šteina

X Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku deju lielkoncerta un TDA „Zelta sietiņš” mākslinieciskā vadītāja, Speciāli „Izglītībai un Kultūrai”       

Atšifrēju virsrakstu:

deju – jo tieši divdesmit nedēļas atlikušas līdz X Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku pirmajiem deju mēģinājumiem;

vilciņš – ne tas, kas mežā mīt, bet rotaļu vilciņš, kas izvēlēts par svētku galveno zīmi;

iegrieztsjo 2. martā sākušās republikas deju kolektīvu atlases skates, kas turpināsies līdz 20. aprīlim.

lasīt tālāk

Kopjot latvietību Sibīrijā [2]

Autors: Māra Ozoliņa @ 04.03.2010.

Kopjot latvietību Sibīrijā
Foto: No personīgā arhīva

Lai veicinātu latviešu valodas apguvi un pilnveidi diasporā, jau vairākus gadus no Latvijas uz Sibīriju tiek sūtīti latviešu valodas skolotāji. Pedagogi, kuri ik gadu dodas uz Augšbebru ciemu Omskas apgabalā un Maksim Gorkij ciemu Baškīrijā, rūpējas ne tikai par tālienē dzīvojošo tautiešu dzimtās valodas apguvi, bet arī par latviešu tautas mākslas prasmju un tradīciju saglabāšanu. Uz Sibīriju pērnā gada oktobrī devās arī 22 gadus jaunais Siguldas 2. vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotājs Iļja Poļakovs.

lasīt tālāk

„Izglītība nedrīkst būt administratīvo izdevumu ķīlnieks!”

Autors: Ingrīda Zvēra @ 04.03.2010.

„Izglītība nedrīkst būt administratīvo izdevumu ķīlnieks!”
Foto: LETA

Ar šādu moto Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretārs Mareks Gruškevics aicina strādāt un izprast nepieciešamās izmaiņas izglītības sistēmā visos tās līmeņos. „Izglītības politikas nostādnes tika plānotas, nerēķinoties ar šādu ekonomisko situāciju, kādā esam pašlaik. Šobrīd prioritātes ir mainījušās. Ir jāaptur iesākti projekti, daudz kas jāpārplāno vai jāvirza no jauna – atbilstoši šā brīža vajadzībām,” M. Gruškevics intervijā pauž IZM nostāju par izglītības aktualitātēm.

 

lasīt tālāk


Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)