Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Saskata lielus riskus Latvijas augstākās izglītības reformā

Autors: Daiga Kļanska @ 14.04.2010.

Saskata lielus riskus Latvijas augstākās izglītības reformā
Foto: LETA

Kanādas augstākās izglītības eksperti, izvērtējot Latvijas valdības apstiprināto „Informatīvo ziņojumu par nepieciešamajiem strukturālajām pārmaiņām augstākajā izglītībā un zinātnē starptautiskas konkurētspējas sasniegšanai”, secinājuši, ka pastāv vairāki lieli riski augstākās izglītības strukturālo pārmaiņu īstenošanai. Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra atgriezies no komandējuma Kanādā, kur viņš iepazinies ar pieredzi Ontario provinces augstākās izglītības sistēmā, kā arī uzklausījis Kanādas kolēģu viedokli par informatīvo ziņojumu. Kanādā Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs ticies ar Queens, Ryerson un Toronto universitāšu, kā arī Kanādas Universitāšu un koledžu asociācijas vadības pārstāvjiem un ekspertiem, Inženierzinātņu un dabas zinātņu federālā fonda vadītāju Otavā. Braucienu organizēja Queens universitātes profesori S. Olnei un M. Pīts. Kopumā notika 17 tikšanās.

 

lasīt tālāk

Pašvaldības cenšas palīdzēt bez darba palikušo vecāku bērniem

Autors: Daiga Kļanska @ 14.04.2010.

Pašvaldības cenšas palīdzēt bez darba palikušo vecāku bērniem
Foto: http://www.ziemellatvija.lv

Aptaujātie pašvaldību sociālo dienestu pārstāvji dažādos Latvijas novados atzīst, ka kopš gada sākuma strauji palielinās to ģimeņu skaits ar skolas vecuma bērniem, kurās viens vai abi no vecākiem zaudē darbu. Pašvaldībās ir pieņemti noteikumi par to, kāda palīdzība pienākas ģimenēm ar bērniem. Sociālie darbinieki stāsta, ka šogad novada deputāti bijuši saprotoši un sociālajai palīdzībai atvēlējuši lielākas finanses. Lauku skolās pusdienas maksā trīs reizes lētāk nekā pilsētu skolās, jo tur vecāki skolu virtuvēm piegādā savos dārzos izaugušos dārzeņus. „Tik ļauni, ka vecākiem nav naudas, ar ko bērnus palaist uz skolu, vēl nav, jo vecāki ļoti cenšas nodrošināt bērnus ar apģērbu, mācību līdzekļiem un ēdienu,” stāsta Balvu novada Bērzpils vidusskolas direktore Ilona Stepāne.

lasīt tālāk

Informācijas tehnoloģiju novitātes izglītībā

Autors: Linda Tunte @ 14.04.2010.

Informācijas tehnoloģiju novitātes izglītībā
Foto: Publicitātes foto

„Pasaules olimpiādēs informātikā Latvijas skolēni nereti iegūst zelta godalgas. Tas pierāda, ka mūsu skolēni un skolotāji ir starp labākajiem. Bet ikvienam jāatceras, ka zināšanu pamats tiek ielikts skolā. Latvijā informācijas tehnoloģiju (IT) līmenis ir augsts, bet mums nemitīgi jādomā par pilnveidošanos. Šajā nozarē zināšanas nevar iegūt visam mūžam – nemitīgi tās ir jāpapildina ar aktuālāko (arvien tiek izstrādātas jaunas programmas, tehnoloģijas, rīki utt.). To vajadzētu risināt arī valstiskā līmenī, jo skolotājs ir kā instruments – viņš neko nepatur sev, zināšanas nemitīgi nodod tālāk skolēniem, veidojot zinošus topošos dažādu nozaru speciālistus,” ir pārliecināts Latvijas Pedagogu domes valdes loceklis Oskars Lūsis.

lasīt tālāk

Cita izglītība – cita apziņa

Autors: Edgars Kramiņš @ 07.04.2010.

Cita izglītība – cita apziņa

Latvijas Nacionālās skolotāju savienības (LNSS) 2010. gada 30. marta konferences „Latvijas cilvēks izglītības telpā un laikā” referāta izvilkums

 Pirms nepilna gada Latvijas 14. Skolotāju kongress (LSK) „Izglītība un audzināšana Latvijas sabiedrībai” atzina līdzšinējo Latvijas izglītības sistēmu par bankrotējošu. Uz šī fakta pazīmēm kongresā norādīja kā Valsts prezidents un valsts kontroliere, tā zinātnieki, skolotāji un vecāki. Piekrītot valsts kontrolierei, ka „reformas izglītības jomā jāveic kompleksi, nevis fragmentāri”, LNSS ir uzsākusi darbu pie pedagoģisko spēku vienošanas un „Citas izglītības sistēmas” veidošanas, aicinot šajā darbā piedalīties ikvienu tās skolotāju.

lasīt tālāk

Ieguldot skolotāja nākotnē [2]

Autors: Katrīna Slišāne @ 05.04.2010.

Ieguldot skolotāja nākotnē
Foto: Andris Bērziņš

Noslēgumam tuvojas pirmais posms rudenī uzsāktajai Eiropas struktūrfondu finansētai aktivitātei “Pedagogu konkurētspējas veicināšana izglītības sistēmas optimizācijas apstākļos”, kura laikā tūkstošiem pedagogu vairāku mēnešu garumā saņēmuši stipendijas, pārkvalificējoties darbam citā nozarē vai specialitātē un citu mācību priekšmetu mācīšanai vai gatavojoties profesionālās kvalifikācijas novērtēšanai. Neraugoties uz sākotnējo skepsi un, iespējams, arī vilšanos, ko nesa ziņa par to, ka aktivitāte neglābs atlaistos pedagogus, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir gandarīta par aizvadītajos mēnešos sasniegto un pauž pārliecību par to, ka projektu īstenošana sniegs nopietnu ieguldījumu izglītības sistēmā strādājošo nākotnē. Savos iespaidos par projekta īstenošanu ar mums dalījās IZM valsts sekretāra vietniece Kristīne Vāgnere.

lasīt tālāk

Citādā izglītība – mājapmācība

Autors: Ingrīda Zvēra @ 05.04.2010.

Citādā izglītība – mājapmācība
Foto: Publicitātes foto

„Priekšrocības, kas piemīt audzināšanai mājās, ir jāatdarina arī sabiedriskajā audzināšanā, un sabiedriskā audzināšana iegūst patiesu vērtību tikai tad, ja tā atdarina audzināšanu mājās” – ar šādu Johana-Heinriha Pestalocija tēzi marta beigās tika ievadīta konference Kristīgās vadības koledžā, klātesošos informējot un mudinot diskutēt par mājapmācību un tās nozīmi bērna izglītībā.

 

lasīt tālāk

Prioritāro mācību priekšmetu skolotājiem mērķstipendijās būs izmaksāti 7,4 miljoni latu

Autors: Daiga Kļanska @ 25.03.2010.

Prioritāro mācību priekšmetu skolotājiem mērķstipendijās būs izmaksāti 7,4 miljoni latu
Foto: www.photos.com

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Studiju un zinātnes administrācijas vadītājs Jānis Ķirsons informē – kaut arī radušās problēmas ar projekta „Atbalsts vispārējās izglītības pedagogu nodrošināšanai prioritārajos mācību priekšmetos” (Vien. Nr. 2008/0001/1DP/1.2.1.2.2./08/IPIA/VIAA/002) administrācijas personāla iepirkuma procedūrām 16 Latvijas pašvaldībās, projekts nav apstājies un skolotāji turpina saņemt mērķstipendijas.

lasīt tālāk

Grib pelnīt uz skolotāju rēķina?

Autors: Māra Ozoliņa @ 25.03.2010.

Grib pelnīt uz skolotāju rēķina?
Foto: www.photos.com

„Reklāma ir maldinoša un agresīva – tiek izmantoti auditorijas vājie punkti,” tik skarbus vārdus par jaunizveidoto interneta portālu www.esmuskolotajs.eu, kas pedagogiem par maksu piedāvā failus ar padomiem, kā iekļūt Vācijas skolās, teic Latvijas vēstniecības Vācijā pārstāve Dace Krieviņa. Jaunizveidotais interneta veikals tik tiešām ir ļoti tendenciozs; jau atveroties tā pirmajai lapai, parādās teksts, kas maldīgi liek domāt, ka Vācijā ir izveidota valsts atbalsta programma skolotājiem no Austrumeiropas. Tur vēstīts, ka Vācijas skolām darbā ir jāpieņem skolotāji no Austrumeiropas. Turklāt tiek solīts, ka, strādājot Vācijā, ikviens varēs pelnīt līdz pat 6000 eiro mēnesī un kļūs par neatlaižamu darbinieku.

 

lasīt tālāk

Cer izvairīties no skolu slēgšanas vasarā

Autors: Katrīna Slišāne @ 25.03.2010.

Cer izvairīties no skolu slēgšanas vasarā
Foto: www.photos.com

Tuvojoties vasarai, pašvaldībās arvien aktuālāks kļūst jautājums par tālākām reformām izglītības iestāžu tīklā, īpaši tādēļ, ka statistikas dati liecina – skolēnu skaits Latvijā tiešām turpina samazināties un klašu nokomplektēšana kļūst aizvien grūtāka. Tomēr novadu pārstāvji cer, ka līdz jaunā mācību gada sākumam izdosies izvairīties no jauna skolu reorganizācijas un slēgšanas „viļņa”, lai neiztukšotu laukus un bērniem ceļā uz skolu neliktu pavadīt vēl ilgāku laiku.

 

lasīt tālāk

Izglītības kvalitāte – process vai rezultāts?

Autors: Rūdolfs Kalvāns @ 24.03.2010.

Visbiežāk uz šādu jautājumu speciālisti un izglītības procesā iesaistītās puses atbild skaidri un pārliecinoši – abi. Diemžēl, turpinot diskusiju par indikatoru un instrumentu izmantošanu, sākas domstarpības un smagas diskusijas. Vispārējās vidējās izglītības kvalitāte un efektivitāte allaž rosinājusi plašu interesi dažādos pārvaldes un sadarbības līmeņos. Šobrīd, kad Latvijā ar jautājumiem par izglītības reformu ietekmi viesojas Pasaules Bankas eksperti, kvalitātes jautājumi atkal iegūst nozares aktualitātes statusu.

lasīt tālāk


Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)