Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Rīgas Baltkrievu pamatskola

Nosaukums: Rīgas Baltkrievu pamatskola
Atrašanās vieta: Akadēmiķa M. Keldiša 4, Rīga
Dibināšanas gads: 1994.gads
Skolēnu skaits: 110
Skolotāju skaits: 22
Direktors: Anna Ivane

Skolu izveidoja Latvijas baltkrievu kultūras biedrība „Svitanak”, un pirmā baltkrievu klase ar 10 skolēniem tika atklāta Rīgas 15. vidusskolas telpās. Jaunizveidotā skoliņa ar mazajām klasēm visu šo gadu laikā ceļojusi, meklējot mājvietu gan Rīgas 75. vidusskolā, gan pirmsskolas izglītības iestādē Nr. 229, Ogres ielā. Šobrīd skola atrodas M. Keldiša ielā, bet priekšā atkal jauns posms – pārcelšanās uz Rīgas 86. vidusskolu, kas tepat kaimiņos. Kā pasmaida direktore Anna Ivane: „Baltkrievi jau pēc dabas ir mierīga tauta, tāpēc cenšamies pielāgoties jaunajām situācijām, taču mazs nemiers sirdī tomēr ir... jau atkal viss jāveido no jauna...” Iespējams, jaunā situācija sniegs kādu patīkamu izaicinājumu, piemēram, iespēju sportot īstā sporta laukumā, mācīties lielākās telpas, 1. klasē uzņemt daudz vairāk jauno mācīties gribētāju un atļauties izveidot vēl kādu interešu izglītības pulciņu.

Rīgas Baltkrievu pamatskolā tiek īstenots pamatizglītības mazākumtautību izglītības programmas 2. modelis. Skolēni jau no 1. klases apgūst latviešu (padziļināti), baltkrievu, krievu un angļu valodu. Baltkrieviski tiek apgūta lasīšana, rakstīšana, mūzika, vizuālā māksla, vēlāk baltkrieviski un latviski tiek apgūta Latvijas vēsture. Tā kā Baltkrievijā valsts valodas ir gan baltkrievu, gan krievu, tad mācības tiek īstenotas atšķirīgi no citām mazākumtautību skolām, jo skolēniem, dodoties studēt uz Baltkrieviju, nepieciešamas abu valodu zināšanas. 9. klases skolniece Marija ir no krievu un baltkrievu ģimenes. Viņa stāsta: „Arī es domāju studēt Baltkrievijā, tur mani gaida vecvecāki. Man patīk šī valoda, kultūra, tāpēc skolā dziedu ansamblī un ar prieku nēsāju baltkrievu tautas tērpu.” No latviešu svētkiem Marijai visīpašākie šķiet tieši Līgo, jo šie gadskārtu svētki ir līdzīgi baltkrievu vasaras saulgriežiem – arī tajos tiek dedzināta uguns un skandētas skanīgas dziesmas. Marijas klasesbiedrs Pēteris dzimis latviešu/krievu ģimenē. Lai arī baltkrievu valodu dzirdējis tikai no saviem un ģimenes draugiem un skolu izvēlējušies vecāki, viņš ir priecīgs par izvēli. „Baltkrievu valoda ir līdzīga krievu, tāpēc viegli to apgūt. Es gan nedomāju savu dzīvi viennozīmīgi saistīt ar Baltkrieviju, bet, ja būtu iespēja, es labprāt turpinātu mācības, piemēram, baltkrievu vidusskolā šeit Latvijā un pieredzei pastudētu arī Baltkrievijā.” Bet pagaidām Pēteris nolēmis mācības turpināt kādā Latvijas tehnikumā, un tad jau redzēs...

Vienīgais interešu izglītības pulciņš, ko skola var atļauties, ir vokālais ansamblis „Вавёрачка” (vāverīte). Tas skolā pastāv jau vairākus gadus, koncertē un pārstāv Baltkrievu skolu dažādos konkursos un pasākumos Latvijā. Ansamblis regulāri piedalās bērnu festivālā „Zelta kamoliņš”. Savukārt mākslas studijā „Varavīksne” bērni var darboties par maksu. Dodoties pieredzes apmaiņas braucienos uz Minsku pie sadraudzības skolas, Rīgas baltkrievu skolas audzēkņi apgūst dažādus nacionālās mākslas veidus un pēc tam paši veido darbus no salmiem, lina un māla. Ja vien būtu telpas, skola izveidotu savu mākslas darbnīciņu arī šeit, Latvijā. Skolēniem ir tradīcija pēc katra ceļojuma gan pa Baltkrieviju, gan Latviju savus iespaidus iemiesot kādā radošā mākslas darbā. „Lai arī mums ir trūcīgi apstākļi un tikai viens interešu izglītības pulciņš, lepojamies ar savu kvalitatīvi paveikto darbu,” uzsver A. Ivane.

 Entuziastu rindās

Tā kā skola ir maza un pedagogu atalgojums attiecīgi ir neliels, visus Rīgas Baltkrievu skolas skolotājus var uzskatīt par entuziastiem. 10 pedagogi ir baltkrievi un strādā šeit kopš skolas dibināšanas. „Mūsu skolotāji ir entuziasti dubultā, jo dzīvojam ne tikai no niecīgā atalgojuma, bet arī visu laiku ar neziņu: vai skola izdzīvos, vai mēs būsim vai nē? Šo 16 gadu laikā klašu komplekti nokomplektēti, bet sākumā par katru klasīti bijām neziņā,” atceras A. Ivane, kura par direktori skolā strādā kopš 2002. gada.

Būdama apmierināta ar skolas kolektīva darbu, direktore priecājas par labajiem rezultātiem valsts valodas eksāmenos un faktu, ka vairāki skolas absolventi katru gadu dodas mācīties uz latviešu skolu. Minskas sadraudzības skolā, kas ir viena no Baltkrievijas valodu skolām, Rīgas baltkrievi viesojas un gūst interesantu pieredzi. „Bija ļoti vērtīgi redzēt, kā viņi skolā pasniedz ķīniešu valodu, tā bija interesanta pieredze, jo arī mēs esam valodu skola,” atceras A. Ivane. Savukārt, dodoties uz Baltkrievijas seno pilsētiņu Ņesviž, skola realizē radošu sadarbību literatūras un vēstures priekšmetos.

Svinot baltkrievu gadskārtu svētkus, skolēni visbiežāk sadarbojas ar biedrību „Svitanak”, jo tā bērniem dod iespēju redzēt, kā autentiski tiek svinēti svētki. Savukārt draudzējoties ar baltkrievu biedrību „Pramen”, tiek rīkotas zinātniskās konferences par baltkrievu kultūru un organizēti kopīgi koncerti.  

Rīgas Baltkrievu pamatskola var lepoties ne tikai ar savu devumu baltkrievu etnosa kultūras tradīciju saglabāšanā, bet arī ar skolēnu sasniegumiem sportā. Ikgadējos nacionālo skolu sporta svētkos Rīgas Baltkrievu pamatskola ieņem godalgotās vietas.

„Šī skola ir izveidota, lai skolēni iegūtu kvalitatīvu izglītību dzimtajā valodā,” norāda direktore, „koptu tradīcijas, kultūru, vēsturi, saglabātu savu nacionālo identitāti, lai, apgūstot latviešu tradīcijas, valodu un kultūru, palīdzētu baltkrieviem integrēties Latvijā.” Skola saņem no Baltkrievijas ar Baltkrievijas vēstniecības starpniecību bezmaksas grāmatas un citus mācību līdzekļus baltkrievu valodā. Skolotāji paaugstina savu pedagoģisko meistarību kvalifikācijas celšanas kursos ne tikai Latvijā, bet arī Baltkrievijas augstskolās. Arī skolas direktore Anna Ivane beigusi Baltkrievijas Valsts universitāti, bet maģistra grādu saņēmusi Latvijas Universitātē un guvusi bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas atzinību kā labākā dzimtās valodas skolotāja.

Tuvojoties vasarai, skolotāji atkal dosies pilnveidot savas zināšanas uz kādu no Baltkrievijas pilsētām, bet bērni gaidīs jauno mācību gadu nu jau citās telpās un ar jaunām iespējām.

E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Skolotājs ir profesionālis, kas palīdz radīt mācību programmu radošā, domājošā un aktīvā procesā, nevis tehniskais darbinieks, kas vienkārši pasniedz to, kas ir.
Deivids Frosts (David Frost), angļu žurnālists, rakstnieks un TV raidījumu vadītājs


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Edgars šajā darbā ir izveidots kā aizmāršības tēls. Bet Kristīne kā idioloģiska persona, kam sliktas īpašības praktiski nav novērojamas.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.