Pirkt e-laikrakstu  Laikraksta tirdzniecības vietas    Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti Interešu izglītība e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Kalniešu pamatskola Kalniešu pamatskola

Nosaukums: Kalniešu pamatskola
Atrašanās vieta: Kalnieši, Kalniešu pagasts, Krāslavas novads
Dibināšanas gads: 1940.gads
Skolēnu skaits: 53
Skolotāju skaits: 11
Direktors: Lilija Rabkeviča

Stāsta skolas direktore Lilija Rabkeviča: „Jāteic, mazākumtautību bērni ir ārkārtīgi centīgi. Tā kā esam lauku skola, tad redzam, cik ļoti viņi cenšas nepalikt laukos. Cenšas apgūt latviešu valodu, lai izrautos no šīs vides. Viņi grib izdzīvot. Esmu strādājusi arī latviešu skolās, un tur bērni tik ļoti necenšas iegūt izglītību – viņi valodu zin un problēmas saistās tikai ar disciplīnu. Lai arī esam pierobežas teritorijā, kur vide ir krieviska un ārpus skolas latviešu valodu nav kur pielietot, es uzskatu, ka mums ir iespējas mācīties valsts valodu.” Direktore atzīst, ka problēma ar skolotāju valodas zināšanām vēl joprojām ir aktuāla. Lai arī skolā ir dažādu tautību skolotāji, viņi cenšoties. „Bilingvāli skolotāji spēj strādāt, taču pilnībā pāriet uz apmācību latviešu valodā – nē. Es uzskatu, ka bilingvālo apmācību vajadzētu saglabāt.” Kalniešu pamatskola ir vienīgais kultūras centrs pagastā. Jebkurš skolas pasākums skolēniem un viņu vecākiem ir svētki. Tā ir iespēja uzposties, priecāties, baudīt. Pagastā vēl joprojām ir bērni, kas pat reizi gadā neaizbrauc uz Krāslavu, jo nav līdzekļu sabiedriskā transporta biļetei. „Mūsu skolas funkcija nav tikai iemācīt latviešu valodu. Mēs dodam izglītību un zināšanas. Ļoti daudz audzēkņu turpina mācības Krāslavas Varavīksnes skolā, Daugavpils 38. arodvidusskolā vai Dagdā. Studē Rīgas Stradiņa universitātē, Latvijas Universitātē, Jelgavas Lauksaimniecības universitātē. Ja bērnu vecāki cenšas bērnam dot visu, kas viņu spēkos, tad bērni dzīvē sasniedz daudz.” Kalniešu pagastā ir ļoti daudz mazturīgu iedzīvotāju, taču ļoti lielu atbalstu sniedz bāriņtiesa. Arī pati direktore kopā ar sociālajiem darbiniekiem bieži brauc uz dažādām mājām, lai redzētu situāciju un risinātu to. Vienmēr tiek atlicināts laiks sarunām ar vecākiem un bērniem. Nepārtraukta klātesamība viņiem sniedz lielu atbalstu.

Mazajai lauku skolai gan ir brīnišķīga priekšrocība. Katram bērnam tiek dota iespēja piedalīties skolas pasākumos. Īpaši iecienītas ir „POP ielas”, „Mīlestība no pirmā acu uzmetiena”, viktorīna „Brain ring”. Vieni no mīļākajiem un sirsnīgākajiem gada svētkiem ir Ziemassvētki, kad ar vakarēšanu sveču gaismā visi kopā – gan skolotāji, gan skolēni, gan viņu vecāki – bauda katras klases sarūpēto pārsteiguma priekšnesumu. Nesen atzīmētajos Meteņos bērni kārtīgi izvizinājās ar kamanām zirga pajūgā. „Tā ir mūsu priekšrocība atšķirībā no lielajām pilsētas skolām – ar īstu zirgu, īsti prieki! Mēs mācām bērnus priecāties un pašiem radīt sev svētkus. Ne tikai tāpēc, ka esam tālu no izklaides vietām, bet vispār – katrs cilvēks pats sev veido dzīvi, kuras neatņemama sastāvdaļa ir prieks un svētki,” norāda direktore.

Saglabājot gan slāvu, gan latvisko kultūras mantojumu, skolas ansamblī katrs var apgūt abu tautu dziesmas, piedalīties lasīšanas pēcpusdienās, kad tiek iepazītas, piemēram, latviešu un krievu tautas pasakas.

Skolā tiek īstenots 2. mazākumtautības izglītības modelis. „Arī tas jau ir ļoti daudz,” saka direktore. „Bieži vien pietrūkst vecāku atbalsta, viņu motivācijas bērniem apgūt valodu. Taču bērni patiešām cenšas. Es kā latviešu valodas skolotāja skolēnus mudinu būt atvērtākiem valodai un stimulēju viņus lietot latviešu valodu, kontroldarbos un ieskaitēs saņemot papildus punktus. Atzīmes bērniem ir ļoti svarīgas.”

Pagājušajā mācību gadā no skolas aizgāja pieci skolotāji, tostarp arī iepriekšējā skolas direktore, kas ļoti daudz laika un zināšanu bija ieguldījusi skolas dzīves attīstībā. Nākuši klāt jauni pedagogi, un palikuši labi un spējīgi skolotāji. Mājturības skolotāja Ludmila Suhanova ar bērniem ļoti daudz strādā radošo darbu darināšanā. Novadā Kalniešu pamatskolas bērnu rokdarbi ieguvuši ne vienu vien atzinību un godalgotas vietas. Arī sportā bērni, spēlējot novusu, tautas bumbu un nodarbojoties ar vieglatlētiku, skolotāja Sergeja Šveda vadībā guvuši daudz panākumu.

E-pasts:
Parole
Reģistrēties
Skolas soma

Bērnu drošība

Pirmklasnieks

Latvijas Izglītības Vadītāju asociācija

LIZDA

Atziņas

Vai tas, ko mēs gribam redzēt, ir ķeksīšu vilcējs, izpildītājs vai radoša personība, kam uzticam pašu dārgāko – savu nākotni?
Aija Tūna, izglītības eksperte


Gadās arī tā...

No skolēnu domrakstiem:
Edgars šajā darbā ir izveidots kā aizmāršības tēls. Bet Kristīne kā idioloģiska persona, kam sliktas īpašības praktiski nav novērojamas.

 

Kontakti

Laikraksts "Izglītība un Kultūra" 

Galvenā redaktora p.i. - Andris Barkāns

Tālr. 67096393; 25628748

 

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

Galvenā redaktore — Vita Pļaviņa

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 29190557

 

Abonēšanas, reklāmas un mārketinga vadītājs: Andris Barkāns

info@izglitiba-kultura.lv

reklama@izglitiba-kultura.lv

Tālr. 67096393; 25628748

 

Literārā redaktore: Zigrīda Purvlīce

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Maketētāja: Linda Prātniece

redakcija@izglitiba-kultura.lv

 

Izdevēja SIA „AB konsultants” rekvizīti:

Reģ. Nr. 40103361805

Juridiskā adrese: Stabu iela 46/48–61, Rīga, LV-1011 

Biroja adrese: Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010

Banka: AS „Swedbank”

Kods: HABALV22

Konts: LV78HABA0551030067643

 

Stingri aizliegts portālā www.izglitiba-kultura.lv un avīzē "Izglītība un Kultūra" publicētos materiālus kopēt, pārpublicēt, reproducēt, izplatīt, tulkot vai jebkādā citā veidā rīkoties bez redakcijas rakstiskas piekrišanas. Ja rakstiska atļauja no laikraksta redakcijas ir saņemta, obligāti ir jānorāda atsauce uz laikrakstu „Izglītība un Kultūra”.

Publikācijās paustais viedoklis ne vienmēr atspoguļo redakcijas viedokli.