Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Nr.18 (484)

Nr.18 (484)

Elektroniskā PDF versija

Abonēt

Lasi avīzē

JUBILEJA

Jelgavas Spīdolas ģimnāzijai– 25

Jelgavas Spīdolas ģimnāzija jau 25 gadus ir īpaša skola visiem, kas tai ir piederīgi. Latvijas atmodas laikā, 1990. gadā, skolu dibinot, tai tika piedēvēts eksperimentāls raksturs. Tas ļāva Spīdolā, kā saucam savu skolu, uzsākt daudzas jaunas mācību un vērtēšanas metodes, deva iespēju skolotājiem sākt mācīt no saviem mācību materiāliem, nevis no padomju izglītības sistēmas apstiprinātām grāmatām.

AKTUĀLI

LIZDA: pedagogu streika iespējamība aizvien lielāka

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile ir apņēmības pilna turpināt izstrādāt pedagogu darba samaksas jauno modeli, līdz no sociālajiem partneriem saņems galīgo atbildi „jā” vai „nē”, savukārt LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga jauno modeli sauc par brāķi un gatavojas streikam.

VIEDOKLIS

Par burvju durtiņām, dzīvotmācīšanos un spārniem, kas jārada lidojumā

„Reizēm ar burtiem palīdzam bērniem lasīt vidi un kontekstus, kopā ar viņiem mācāmies izmantot tehnoloģijas, kuras ir jāatzīst un jāpieņem, un jāizmanto,” rosina Aija Tūna.

KONFERENCE

Kā bērnus gudri iesaistīt, lai būtu prieks lasīt

Meitenes labāk lasa uz papīra, bet zēni – uz ekrāna, uzsver LU Humanitāro zinātņu fakultātes asociētā profesore Vita Kalnbērziņa un aicina: ja ir problēmas ar zēnu lasītprasmi, izmantot teksta prezentāciju uz ekrāna.

KARJERA

Rīgas bērni un skolēni atvēra dažādu profesiju durvis

Sarunās skolēni atzīst, ka viņi vēl nav izlēmuši, ko dzīvē vēlas darīt, tikai retais to, par ko kļūs, zina jau kopš bērnības. Vairākums ir pārliecināts, ka ir jāturpina mācības vidusskolā. 

INTEREŠU IZGLĪTĪBA

Raiņa dzejas atbalsis Krievijā

Ekspedīcijas maršrutā bija iekļauts vēsturisku pilsētu apmeklējums: Rostova–Jaroslavļa–Kostroma–Kirova–Slobodska–Maskava. Brauciena laikā skolēni iepazinās ar vēstures un kultūras mantojumu, kā arī vietējo tautsaimniecību.

Dekoratīvs darbs: tamborētu pīnīšu glezniņa

Dekoratīvas radošas glezniņas no tamborētām pīnītēm, izmantojot atšķirīgu krāsu dziju, var veidot dažāda vecuma skolēni, apgūstot tamborēšanas pamatus. 

JUBILEJA

Humanitāra izglītība – nopietna intelekta veidošanas pamats

Lai ieskicētu laikmeta fonu, kā un kam radās iecere par klasiskas ģimnāzijas – Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas – izveides nepieciešamību valsts iekārtas maiņas laikā pagājušā gadsimta 90. gados, uzrunājām vairākus tālaika notikumu dalībniekus un lieciniekus.

Jelgavas Spīdolas ģimnāzija absolventu atmiņās

Izvēloties absolventus, kurus laikrakstam uzrunāt, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas pedagogi ieteica tos, ar kuriem skola lepojas – ne tikai tādēļ, ka viņi ir izveidojuši veiksmīgu karjeru savā izvēlētajā darbības jomā, bet arī tādēļ, ka viņi patlaban uztur dzīvu saikni ar skolu, lasot lekcijas, organizējot un iesaistot skolēnus un skolotājus interesantos pasākumos un projektos. 

ZINĀTNE

Zinātnieki drošai un viedai pilsētai un sabiedrībai

Mūsu mērķis ir dot ieguldījumu tautsaimniecības transformācijā uz produktiem ar augstu pievienoto vērtību, kā arī veicināt e-pakalpojumu plašāku un drošāku lietošanu. Starp sadarbības partneriem ir gan galalietotāji, gan uzņēmēji, gan tehnoloģiju komercializētāji.

TEHNOLOĢIJAS

Mobilās lietotnes izmantosim droši

„Esiet uzmanīgi un, arī spēlējot spēles, nesūtiet savu paroli, personas datus, karšu numurus, naudu, pat ja sola kādus bonusus. Tā var ātri nozagt tavus kontus,” skolēnus brīdina blogeris Kristaps Skutelis.

PIEREDZE

Rīgas Zolitūdes ģimnāzijā skolēniem piedāvā individuālus mācību plānus

„Skolēni ir citi! Mēs nepārtraukti mācāmies. Es strādāju 30 gadu, un nav bijis tāda gada, kad es nemācītos. Vispirms ir jāapgūst teorija, un tad – kā rīkoties,” pieredzē dalās skolas direktore Svetlana Semenko, kura skolēniem māca vācu valodu.

VIEDOKLIS

Pagātne vai nākotne par 14 miljoniem eiro?

„VISC nav izvirzījis tādas idejas, kas būtu 14 miljonu eiro vērtas un liecinātu par kādu revolūciju izglītībā. Ir labas ieceres, bet pagaidām tās ir tikai jau esošā kompilācija,” uzskata vēstures mācību grāmatu autors Vilnis Purēns.

KULTŪRVĒSTURE

Pēc profesijas – ķirurģe, pēc aicinājuma – skolotāja

30 gadu Liepājas Medicīnas skolas direktore bija Rasma Kaju: pēc izglītības – ķirurģe, pēc aicinājuma – skolotāja un organizatore. Skarbu raksturu apveltīta dāma, kura vienlaikus varēja būt arī bezgala mīļa un iejūtīga, ja kādam kolēģim vai audzēknim gadījās problēmas. 

PIEREDZE

Brīvā dabā ir vieglāk veidot starppriekšmetu saikni

„Skolotājam ir jāmācās visu laiku, kopā ar saviem skolēniem jāseko līdzi laikam,” ir pārliecināts Rīgas Teikas vidusskolas mājturības un tehnoloģiju skolotājs Pēteris Kaļva.

METODISKIE MATERIĀLI

Personības radošā darbnīca

Rīgas Igauņu pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Inita Ozola piedāvā tekstus diskusijām audzināšanas stundās.

GRĀMATPLAUKTS

Grāmatas, kas ir kā īsts atradums

Anda Lase, Rīgas Hanzas vidusskolas vizuālās mākslas skolotāja

Bieži pārcilātas tēmas negaidītā skatījumā

Liene Turka, Saldus 1. vidusskolas latviešu valodas un angļu valodas skolotāja


Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media" (Reģ.nr. 4010336926) un SIA "Unigunde" (50003635891)