Kontakti    Reklāma
   

Seko līdzi jaunumiem: Twitter Draugiem.lv Facebook
Sākums Raksti e-žurnāls Vecākiem e-Pirmsskolas Izglītība Abonēt

Nr. 39

Nr. 39

Elektroniskā PDF versija

Abonēt

Lasi internetā

Domājot labas domas par savu zemi

Madara Valtere

Ikviens, īpaši jaunieši, aicināts iesaistīties Latvijas dzimšanas dienai veltītajā projektā „Trīs darbi Latvijai. Vārdi. Gaisma. Dziesma”, domājot labas domas par savu zemi, tautu un valsti un pasakot trīs labas lietas par Latviju. To var izdarīt gan pie sevis, gan izmantojot masu medijus.

18. novembrī mūsu dāvanu – labos vārdus – zīmju veidā izaudīs Latvijas dzimšanas dienas Lielvārdes jostā; tā simboliski veidos tautas likteni. Lai radītu siltumu un izgaismotu nākotni, svētku vakarā katrs aicināts uz palodzes iedegt svecīti vai pagalmā iekurt ugunskuru. Un 21.00, lai mēs kurā pasaules vietā atrastos, vienlaicīgi visi dziedās himnu, radot piederības, kopīguma un arī svētku sajūtu.

Iniciators uzņēmējs Mārtiņš Martinsons saka, ka mēs visu laiku koncentrējamies tikai uz slikto un arī mediji par to raksta, taču mums vajadzētu paaugstināt savu iekšējo pašlepnumu un domāt labas domas par Latviju. „Latvija nav vienādības zīme ar valdību, ar politiķiem,” šāds bija sākotnējais uzskats.

„Pastāvēs, kas pārvērtīsies” – veiksmes atslēga mazajām skolām

Ingrīda Zvēra

Latvijas reģionu mazajām skolām ir augsts potenciāls būt konkurētspējīgām un sniegt augstvērtīgu izglītību, ja tās reaģēs uz vietējās sabiedrības vajadzībām un mainīsies līdzi laikam – tā secinājuši Latvijas un ārvalstu eksperti Sorosa fonda – Latvija (SFL) 6. novembrī organizētajā konferencē „Pastāvēs, kas pārvērtīsies”. Konferencē piedalījās vietējie un ārvalstu eksperti, kā arī SFL iniciatīvas „Pārmaiņu iespēja skolām” projektu konkursa uzvarētāji – 53 pašvaldības un skolas, kas saņēmušas finansiālu atbalstu skolu pārveidei par izglītības un kultūras centriem. Pēc konferences Latvijas reģionu skolu pašvaldības parakstīja līgumu par finansiāla atbalsta saņemšanu Sorosa fonda – Latvija iniciatīvā „Pārmaiņu iespēja skolām”.

Skolotāji varēs pārkvalificēties

Daiga Kļanska

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) Eiropas Sociālā fonda programmas „Pedagogu konkurētspējas veicināšana izglītības sistēmas optimizācijas apstākļos” koordinatore Anita Petere stāsta, ka strādājošiem skolotājiem ir iespēja vairākās aktivitātēs papildināt zināšanas un prasmes pārkvalifikācijai, kā arī lai uzsāktu komercdarbību vai pašnodarbinātību. Projekta īstenošana ilgst pusotru gadu. „Nodarbības sāksies pēc tam, kad katrai aktivitātei būs pieteikušies 20 cilvēki. Nodarbības tiks organizētas gan Rīgā, gan arī citās RPIVA filiālēs, ja nokomplektēsies grupa. Turklāt skolotājiem nevajadzētu satraukties, ja viņi nepagūst pieteikties pirmajai grupai, jo katrai aktivitātei ir paredzēts organizēt vairākas grupas,” stāstīja A. Petere. 

Valdības apstiprinātie noteikumi paredz, ka aktivitātēs var iesaistīties skolotāji, kuru darba slodze ir mazāka par deviņām kontaktstundām nedēļā kopumā visās izglītības iestādēs, kurās pedagogs strādā, ar nosacījumu, ka pedagogs nestrādā citā darbavietā ārpus izglītības iestādes.

Plāno likvidēt visas valsts sporta skolas, izņemot Murjāņu Sporta ģimnāziju

LETA informācija

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) tomēr atteikusies no ieceres par Valsts sporta centra veidošanu no valsts aģentūru statusā esošajām sporta skolām, tā vietā aģentūras likvidējot, bet valsts budžetā paredzēto naudu centra uzturēšanai piešķirot sporta federācijām, kuras sporta treneru darbu turpmāk apmaksās pašas, aģentūrai LETA apstiprināja Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) prezidents Andris Kalniņš.

Šāds modelis paredz to, ka Specializētās airēšanas sporta skolas un Latvijas bērnu un jaunatnes kamaniņu sporta skolas programmas turpmāk tiktu īstenotas Murjāņu Sporta ģimnāzijā, kas būtu vienīgā no valsts budžeta dotētā skola, bet pārējās tiktu likvidētas. Jaunajā shēmā LSFP darbotos kā starpnieks starp ministriju un federācijām, administrējot finanšu plūsmu.

Kā norādīja A. Kalniņš, šāds projekts šonedēļ izskatīts un atbalstīts Saeimas Sporta apakškomisijā, un IZM šobrīd gatavo atbilstīgu dokumentāciju.

Eiropas Universitāšu asociācija veiks ekspertīzi, kā uzlabot Latvijas augstākās izglītības sistēmu

LETA informācija

Eiropas Universitāšu asociācija (EUA) veiks ekspertīzi, kā uzlabot Latvijas augstākās izglītības sistēmu, šonedēļ vienojās EUA prezidents Žans Marks Rapu un premjers Valdis Dombrovskis (JL).

Ekspertīze tiks veikta atbilstīgi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Latvijas Rektoru padomes kopīgi noteiktām prioritātēm.

Puses vienojās, ka IZM kopā ar Rektoru padomi izstrādās priekšlikumus par nepieciešamo ekspertīzi. EAU pārstāvji arī piedāvāja Latvijai iespēju izmantot asociācijas sagatavotu pētījumu par universitāšu īpašumu jautājumiem 30 valstīs. Šī informācija var Latvijai palīdzēt ekonomiski un efektīvi sagatavot savu augstākās izglītības iestāžu nekustamo īpašumu politiku.

Sarunas laikā V. Dombrovskis informējis par aktualitātēm augstākajā izglītībā Latvijā, tostarp par nepieciešamajām reformām augstākās izglītības izdevumu samazināšanai un kvalitātes uzlabošanai, aģentūru LETA informēja valdības vadītāja preses sekretāre Līga Krapāne.

IZM: Profesionālajās skolās finansējums līdz pavasarim ir pietiekams

LETA informācija

Lai arī salīdzinājumā ar šo gadu finansējumu profesionālās izglītības iestādēm valsts budžetā plānots samazināt par 5,72 miljoniem latu, finansējuma apjoms ir pietiekams, lai līdz pavasarim nodrošinātu skolu darbību vismaz tādu pašu kā šogad, intervijā sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Profesionālās izglītības un vispārējās izglītības departamenta direktors Jānis Gaigals.

Viņš gan norāda, ka bez valdības atbalstītās naudas pārdales IZM budžetā no speciālās izglītības profesionālajai izglītībai 2,6 miljonu latu apmērā pastāvētu reāli draudi tam, ka profesionālās skolas ziemā nevarētu nomaksāt komunālos maksājumus.

Jau ziņots, ka šajā mācību gadā nevienu profesionālās izglītības iestādi vairs nav paredzēts slēgt, savukārt 2010. gada vasarā paredzēta skolu reorganizācija, tostarp apvienojot daļu skolu, kas ļautu atbrīvot vairāku izglītības iestāžu ēkas un ieekonomēt no to uzturēšanas izdevumiem. Tādējādi ministrija cer panākt racionālāku naudas izmantošanu.

IZM: Pašvaldības ir ieinteresētas arodskolu pārņemšanā

LETA informācija

Vairākums Latvijas pašvaldību, kam Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvājusi pārņemt IZM padotībā esošās profesionālās skolas, apliecinājušas savu gatavību un ieinteresētību to ar zināmiem nosacījumiem darīt, intervijā sacīja IZM Profesionālās izglītības un vispārējās izglītības departamenta direktors Jānis Gaigals.

Viens no nosacījumiem ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējuma pieejamība skolu renovācijai, kā arī valsts garantēti skolu uzturēšanas izdevumi. Par pirmo prasību IZM gatavojas valdībā virzīt noteikumus, kas garantētu ERAF finansējumu profesionālajām skolām – gan valsts, gan pašvaldību padotībā esošajām.

Vienlaikus plānots aicināt Latvijas Pašvaldību savienību un Latvijas Lielo pilsētu asociāciju pilnveidot normatīvos aktus, kas regulē pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondu, kā arī pašvaldību savstarpējo norēķinu sistēmu ar mērķi padarīt tos „korektus un motivējošus”.

Vai tiešām saruna ar sevi un savu bērnu ir risinājums konfliktiem, problēmām?

Anita Šteina

mediatore, sociālā pedagoģe

Speciāli „Izglītībai un Kultūrai”

Mediācijas (mediācija ir domstarpību risināšanas metode) nodarbībā, seminārā, tiek spēlēta spēle „Cietuma kamera”. Spēles mērķis ir raisīt fantāziju un meklēt risinājumu šādai situācijai. Misters X sēž mazā cietuma kamerā. Visapkārt ir ļoti augstas sienas. Kamerai nav griestu, tāpēc Misters X var redzēt zilās debesis. Blakus kamerai ir valdnieka guļamistaba. Misters X vēlas izbēgt no kameras, bet tajā ir tikai divas pudeles, līmlente un 20 zīmuļi. Ko viņam darīt? Uzdevums: minēt pēc iespējas vairāk iespējamo risinājumu. Nepārspriediet un nepeliet tos. Visas idejas ir labas.

Lasi avīzē


Kontakti

Izdevniecības vadītāja: Violeta Brenčeva

Tālr. 26002264

E-pasts: info@izglitiba-kultura.lv

Izdevniecības galvenā redaktore: Vita Pļaviņa

Tālr. 29190557

E-pasts: redakcija@izglitiba-kultura.lv 

vecakiem@izglitiba-kultura.lv

 

 

Laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Laikraksta "Izglītība un Kultūra" elektroniskais pielikums "Pirmsskolas Izglītība"

Elektroniskais žurnāls „Vecākiem”

No 2019. gada augusta e-izdevumus izdod SIA "V-Media"

Reģ.nr. 40103369264